HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Kimliğini kaybetti hayatı karardı

27.08.2001 00:00:00
Genç adam, bir kuruş harcamadan yaklaşık 1 trilyon lira borca girdi. Borçları yüzünden nezarethanelerde, adliyelerde ve cezaevlerinde süründü. Çoban, bir başkasının yerine suçu olmadan 4 ay boş yere demir parmaklıklar arkasına konuldu.

Adana, Mersin ve Gaziantep'deki cezaevlerine götürülen inşaat ustası sonunda isyan etti. Bir türlü yakalanamayan kendisini ve piyasayı sahte kimlikle dolandıran şahsa seslenen Ayhan Çoban, "Yeter artık, bırak yakamı. Sende hiç vicdan yok mu. Allahtan kork, daha doymadın mı. Kimliğimi aldın canımı da al da kurtulayım" diye dert yandı.

1 TRİLYON LİRA DOLANDIRDI

İnşaatlarda boyacılık yaparak kazanç sağlayan Ayhan Çoban, yaklaşık 8 yıl önce kaybettiği kimliğini acısını yıllar geçmesine rağmen halen çekiyor. Kimliği bulan genç bir adam, Ayhan Çoban'ın kimlik bilgilerinden yola çıkarak önce fotoğrafıyla birlikte Yeşilyurt mahalle muhtarlığından ikametgah belgesi aldı. Ardından Seyhan Nufüs Müdürlüğü'nden kimlik kartı çıkarttı. Ardın'dan Huzurevleri Mahallesi'nde hayali market açarak Adana, Mersin, Ankara, Afyon, Gaziantep, Van, Mardin ve Şanlıurfadaki iş adamlarından aldığı mallara karşılık sahte çek dağıttı. Gerçek adı Orhan Toksöz olan kişi, özellikle son iki yıl içerisinde bankalardan da aldığı kredilerle birlikte yaklaşık piyasayı 1 trilyon lira dolandırdığı ortaya çıktı.

ÖNCE ALACAKLILAR SONRA POLİS PEŞİNE DÜŞTÜ

Borçların ödenmemesi üzerine alacaklılar bu kez hiç bir şeyden habersiz boyacılık yapan Ayhan Çoban'ın peşine düştü. Çoban'ı bulan alacaklılar silahı başına dayayarak para istedi. "Benim canımdan başka vereceğim birşeyim yok. Ben yapmadım. Suçsusuzm" diye kendini kanıtlamaya çalışan Ayhan Çoban'ın peşine bu defa devletin güvenlik güçleri düştü. Ahmet Çoban hakkında mahkemelere davalar açıldı gıyabi tutuklama kararları çıkartıldı. Yakalanan Ahmet Çoban, nezarethanelerde, çeşitli adliyelere ve cezaevilerine götürülerek boş yere hapis yattı. Bu arada Çoban, başına gelen olaylar yüzünden önce işinden oldu. Ardından severek kaçırdığı eşi Fadime Demirtaş (29) kocasını terk etti. Yaşlı annesi Hatice Çoban (54) oğlunun başına gelenlere üzülünce hastanelik oldu. Ev sahibi ise kiracısının dolandırıcı olduğunu öne sürerek evinden çıkması için baskı yaptı.

Çok sevdiği eşi Fadime'yle kabus yaşayan Ayhan Çoban, hakkında çıkartılan tutuklamalar yüzünden polisler gece yarısı yatağından cezaevine götürdü. Gerçek suçlu ise halen elini kolunu sallayarak dışarılarda dolaşması Çoban'ı sonunda dedektif yaptı. Ahmet Çoban, cezaevinden çıkar çıkmaz kendini perişan eden 39 yaşındaki Orhan Toksöz'ün peşine düştü. Çoban, önce işe dolandırıcıya ikametgah belgesi veren Yeşilyurt mahalle muhtarı Cemal Bilir'i bulmasıyla başladı. Ardından Seyhan Nufüs Müdürlüğü'ne giderek kendi kimliği üzerine fotoğrafını yapıştıran adamın tesbit etti. Ayhan Çoban eline geçirdiği bilgilerle Savcılığa, polise jandarmaya başvurarak şahsın yakalanması için müracaatlarda bulundu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.