HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Kışın ılımlı, yazın sinirli, baharda duygusal oluyoruz

19.09.2001 00:00:00
Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güngör Akçay, insan yaşamını yönlendiren metabolizmayı etkileyen hormon hareketlerinin mevsimlere göre değiştiğini, bu durumun, insanın günlük yaşamındaki hareketlerine önemli ölçüde etkisi olduğunu söyledi. Yaz mevsiminde sıcak hava nedeniyle vücudun bu duruma uyum göstermesi için metabolizmayı artırıcı hormonların ön plana çıktığını belirten Akçay, hormonlardaki bu hareketliliğin, insanda saldırgan ve sinirli bir tutum ortaya çıkardığını ifade etti. Trafik kazalarının yaz mevsiminde daha fazla artmasının bu konuya örnek gösterilebileceğini anlatan Akçay, insanların dinlenme ihtiyacının bu mevsimde ortaya çıktığını belirtti.

Kışın durumun tam tersi olduğunu, hormonların metabolizmayı yavaşlatıcı hareketler sergilediğini dile getiren Akçay, "İnsanlar, bu nedenle kışın daha az hareketli, daha ılımlı ve karşılaştıkları olumsuz olaylar karşısında daha az saldırgan tutuma sahip olurlar" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.