HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Kitaplı CD'li Üsküdar belgeseli

27.07.2001 00:00:00
Üsküdar. İstanbul'umuzun incisi. Günümüzde düne şahitlik eden güzel şehir. Coğrafyasında bulundurduğu yüzlerce tarihî eserle adeta bugünün beton yığınlarına meydan okuyan, dünün sevgisini, saygısını bugün de taşıyan tarih abidesi. Üsküdar Belediyesi, Üsküdar'ı kültür şehri yapma hedefini gerçekleştirebilmek için yaptığı 6 adet kültür merkezinin yanısıra kültürel yayınlarla da bu hedefine biraz daha yaklaşıyor.

Bu manada kültür hizmeti olarak bir Üsküdar Belgeseli hazırlanmış. Belgesel, uzman kadrolarla çekilmiş. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi SinemaTV bölümü hocalarıyla yapılan belgeselde Üsküdar'ın tarihîkültürel dokusu ana hatlarıyla yer alıyor. Kuşkusuz Üsküdar'ın her tarihî eseri bir belgesele konu olacak güzellikte. Belgesel bu güzelliklere ana hatlarıyla ve ilgililere yol göstermek amacıyla değiniyor.

Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan belgesel iki ayrı CD olarak çoğaltılmış. Belgeselde yer alan metinler Üsküdar fotoğraflarıyla süslenerek kitap haline dönüştürülmüş.

DÜNÜ BUGÜNÜ YARINIYLA ÜSKÜDAR

Belgeselde Üsküdar'ın dünü, bugünü ve yarını anlatılıyor. Camileri, çeşmeleri, külliyeleri, yalıları, mesire yerleri, hastaneleri, kurumları, ticaret merkezleri, önemli şahsiyetleri gibi bilgiler yer alıyor.

Belgesel, SinemaTV bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selahattin Yıldız, Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semir Arslanyürek ve Üsküdar Belediyesi Basın Danışmanı Ali Yeşildal tarafından çekilmiş. Belgesel daha sonra CD'ye aktarılıp ve kitap halinde Üsküdar Belediyesi Üsküdar Araştırmaları Merkezi tarafından yayınlanmış.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.