HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

KKTC'de anavatana bağlılık yürüyüşü

29.07.2001 00:00:00
KKTC'de Milliyetçi Adalet Partisi (MAP) tarafından, "Anavatana Bağlılık ve Türk Ordusuna Dil Uzatanlara Karşı İhtar Yürüyüşü" yapıldı. Yürüyüş sırasında, Lefkoşa Atatürk Anıtı'na çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanlığı önünde toplanan partililere hitaben yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkü adına, Türkiye ve asker için yazılar yazıldığını, bunların Kıbrıs Türkünü temsil etmediğini belirterek, "Bu maksatlı yayınlar karşısında, bugüne kadar doğru yolda, sesizlik içerisinde davasını savunan halkımızın hareketlenmesi doğaldır" dedi.

Denktaş, bugün çekilen sıkıntıların geçici olduğunu, ancak Kıbrıs Türkünün kanı ve canının ayrılmaz bir parçası olan Türk milletinin güzel bayrağının gönderden inmesiyle, KKTC'nin devlet bayrağının bir kıymeti kalmayacağını, onun da ortadan kalkacağını söyledi.

Böyle bir durumda, gelecek nesillerin, Rumun koloni idaresinde, başı eğik, ezik insanlar olacağını kaydeden Denktaş, bu gerçeklerden hareketle, bayraklara bakarak, her gün her dakika şehitleri anmak gerektiğini belirterek, şehitlerin, bayraklar gönderden inmesin, Kıbrıs Türkü hür yaşasın, devletine sahip olsun diye can verdiğini ifade etti.

Rauf Denktaş, Türk askerinin gelmemesi halinde, Kıbrıs Türkünün yerinin toplu mezarlar olacağına işaret ederek, Kıbrıs Türkünün ayaktaolduğunu ve tüm olumsuzluklara karşın dimdik ayakta durmaya devam edeceğini söyledi.

Denktaş, Türkiye'nin bugün KKTC'de değişik yerlerde 3 trafo açtığını, yolların tamamlandığını, limanların çalıştığını, her gün, her yıl yeni yatırımların yapıldığını anlatarak, geçici karanlıkların,Kıbrıs Türkünün ufkunu karartmaması gerektiğini belirtti. Denktaş, Kıbrıs Türkünün ufkunun açık olduğunu, çünkü Türkiye ile birlikte tayin edildiğini vurguladı.

Denktaş'a laf söyletmeyiz

MAP Genel Başkanı Zorlu Töre de "Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın yurtdışında olduğu bir gün, Türk askerinin sağlamış olduğu güvenlik içerisinde, siyasi parti çalışması yürüten birilerinin Cumhurbaşkanlığı makamına siyah çelenk koyduğunu" anımsatarak, "bu siyah çelengin, aslında bunu koyanların içlerini yansıttığını" kaydetti.

Töre, Denktaş'ın 50 yıldır bu mücadelenin lideri olduğunu ifade ederek, "Siz sadece Kıbrıs Türkünün değil, Türk milletinin kalbinde yaşayan büyük bir abidesiniz. KKTC'nin liderisiniz, ama Türk milletinin içinde de gözbebeğisiniz. Büyük bir şahsiyetsiniz. Onun için size laf söyletmek istemiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığına siyah çelenk koyanların küçük bir azınlık olduğunu, bu küçük azınlığın Kıbrıs Türkünü Rumların azınlığı durumunadüşürmeye çalıştığını ifade eden Zorlu Töre, "Ama biz Rumların azınlığı olmayacağız. Biz Türk milletiyle beraberiz. Yaşasın Türkiye, yaşasın KKTC, yaşasın Mehmetçikle mücahit, yaşasın Türk ordusu" diye konuştu.

Töre, konuşmasının ardından, Cumhurbaşkanı Denktaş'a, kırmızı ve beyaz güllerle yan yana yapılmış ve üzerinde "Milletimiz Size Minnettardır" diye yazan KKTC ve Türk bayrağı tablosu verdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.