HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Korsika karıştı

24.08.2001 00:00:00
Korsika'da geçtiğimiz Pazartesi günü öldürülen iki kişiden birinin, geçen hafta suikaste kurban giden milliyetçi lider Santoni'nin arkadaşı olduğu belirlendi.

Otomobilinin içinde vurularak öldürülen kişilerden Dominique Marcelli'nin, Korsikalı milliyetçi lider François Santoni'nin yakın çevresinden olması, Fransa tarafından yönetilen adadaki rakip milliyetçi grupların iç çatışmalarının şiddetlendiğini gösterdi.

25 yaşındaki Dominique Marcelli'nin, Santoni'nin lideri olduğu Armata Corsa grubunun üyesi olduğu da gelen bilgiler arasında. François Santoni'nin Pazar günkü cenazesine de katıldığı bildirildi.

Öldürülen ikinci kişinin, Afrika kökenli Raşid Rasuani olduğu ve son zamanlarda François Santoni'nin yanında sık sık görüldüğü de belirtildi.

Her iki kurban da, av tüfeğiyle öldürülmüştü. Kurbanların içinde bulunduğu otomobil, daha sonra ateşe verilmişti.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü suikaste kurban giden milliyetçi lider François Santoni, Korsika'nın bağımsızlığı için mücadele eden grupların mafya bağlantılarını açıkladığı için hedef haline gelmişti.

Santoni suikasti, Fransa Başbakanı Lionel Jospin'in Korsika'ya özerk haklar vermeyi öngören yasa tasarısını geri çekmesi için baskılarla karşılaşmasına neden olmuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.