HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Kuzey Irak'ta Ladin tehdidi

30.09.2001 00:00:00
Kuzey Irak'ın kontrolünü elinde tutan Kürt gruplarından biri olan IKYB'nin temsilcisi Hazım El Yusufi, Kahire'de yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta şeriat devleti kurmak isteyen Cund el-İslam (İslamın Askerleri) örgütüne üye yaklaşık 300 kişinin, Afgan-Sovyet savaşı sırasında savaşan 50 Arapla birlikte İran sınırında kurdukları üslerden IKYB'ye saldırılar düzenlediğini öne sürdü. Kahire'de yaşayan ancak sık sık kuzey Irak'ı ziyaret eden El Yusufi, İslamın Askerleri örgütüne üye kişilerin geçen hafta 37 IKYB üyesini öldürdüklerini söyledi. Bin Ladin'in Kuzey Irak'ı yeni bir Afganistan'a dönüştürmesinden endişe duyan El Yusufi, bin Ladin'in Afganistan'dan çıkmaya zorlanması durumunda buraya yerleşmeye çalışabileceğine dikkat çekti. El Yusufi, bölgeye girmeleri durumunda IKYB'nin bin Ladin ve yandaşlarını yakalayacağını ve ABD'ye teslim edeceğini kaydetti.

İslamın Askerleri örgütünün, Mısır'da faaliyet gösteren Cihad örgütünün lideri ve bin Ladin'in sağ kolu olarak bilinen Ayman El-Zavahri aracılığı ile bin Ladin'le bağlantısı olduğuna inanılıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.