HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Ladin'in mekanı muammalı

19.11.2001 00:00:00
ABD'nin yakalamak için Afganistan'a geniş çaplı bir askeri harekat düzenlediği Usame bin Ladin'in nerede olduğuna ilişkin haberler birbiriyle çelişiyor.

Kuzey İttifakı'nın İçişleri Bakanı Yunus Kanuni, yaptığı açıklamada, "Edindiğim bilgilere göre, Bin Ladin hala Kandahar eyaletinde, Kandahar kentinin yaklaşık 130 kilometre doğusundaki Maruf'ta bulunuyor'' dedi.

Taliban'ın bombardımanlara son verilmesi için Bin Ladin'in kendi denetimlerindeki topraklarda bulunmadığını açıkladığını söyleyen Kanuni, Maruf bölgesinde Bin Ladin'in eğitim kampları ve yeraltı sığınakları bulunduğunu belirtti.

Taliban: Bizim bölgede değil

Taliban'ın Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki büyükelçisi Molla Abdüsselam Zaif, Bin Ladin'in, Taliban'ın Afganistan'da denetimi altında bulundurduğu bölgede olmadığını söyledi.

Kandahar'da Taliban lideri Molla Ömer ve diğer yetkililer ile görüştükten sonra Çaman sınır kapısından Pakistan'a geçen Abdüsselam Zaif, gazetecilere yaptiği açıklamada, "Usame bin Ladin hala Afganistan'da, ancak onun Taliban bölgesinde mi yoksa Kuzey İttifakinin ele geçirdiği bölgelerde mi olduğunu bilmiyorum" dedi.

Bu açıklamanın üzerinden bir kaç saat geçmeden Zaif'ten yeni bir açıklama daha geldi. Zaif bu kez, Bin Ladin'in Taliban'ın Afganistan'da denetimi altında bulundurduğu bölgede olmadığını söyledi.

Zaif, Pakistan'ın güneybatısındaki Ketta kentinde Taliban yanlısı Afgan İslam Ajansı'na (AIP) yaptığı açıklamada, "Onun nerede olduğunu, Afganistan'ın herhangi bir yerinde ya da Afganistan'dan ayrılıp ayrılmadığını bilmiyorum. Ama bildiğim, onun kontrolümüz altındaki herhangi bir bölgede olmadığıdır'' dedi.

İngiliz gazetesi: Ladin kuşatıldı

Bu arada, İngiliz ve Amerikan özel birliklerinin, Usame Bin Ladin'i Afganistan'ın güneydoğusunda yaklaşık 80 kilometrekarelik bir alanda kuşattıkları öne sürüldü.

İngiliz The Daily Telegraph gazetesinin Savunma Bakanlığına yakın kaynaklara dayanarak verdiği haberde, komandoların, Bin Ladin'in Pakistan'a sığınmasını önlemek için helikopterlerle Kandahar yakınlarındaki bu bölgeye geldiği iddia edildi.

Gazetenin haberine göre, İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon, "Planımız, bu kuşatmayı daraltmak. Bin Ladin şu anda çok sınırlı bir alanda etkili'' dedi.

Pentagon: Afganistan'ı terketmedi

ABD Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı Pentagon, Usame Bin Ladin'in Afganistan'ı terkettiğine dair kanıt kaydedilmediğini, bunun için terör şefinin dağlarda aranmasına devam edildiğini bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Glenn Flood, Katar'ın El Cezire televizyonu ve Amerikan Associated Press (AP) ajansına açıklama yapan Taliban'ın İslamabad temsilcisi Abdüsselam Zaif'in, "Bin Ladin, çocukları ve karılarıyla birlikte Afganistan'ı terketti. Nerede olduğunu bilmiyoruz" şeklindeki açıklaması üzerine açıklama yaptı.

Sözcü, "Ladin'in aranması sürdürülüyor" derken, ülkeyi terkettiği şeklindeki açıklamayı doğrulamadı, yalanlamadı da. Bin Ladin ile örgütü El Kaide, ABD'yi 11 Eylül sabahı vuran dev terör darbesinde 4 bin 800 kişinin ölümünde baş suçlu olarak aranıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.