HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Makedonya'da ateskesin adı var

07.07.2001 00:00:00
Makedonya'da hükümet ile Arnavut güçler arasında varılan ateşkes anlaşması geceyarısı yürülüğe girdi ancak çatışmalar durmadı

Makedonya'da, Üsküp hükümeti ve Arnavut milisler arasında önceki gün imzalanan ateşkes, gece yarısından itibaren yürürlüğe girdi. Ancak ateşkesin yürürlüğe girdiği saatlerde, çatışmaların sürdüğü bildirildi.

Makedon ordusu sözcüsü, resmi televizyona yaptığı açıklamada, "ateşkese uyulmadığını ve Makedon güçlerinin gerekli karşılığı verdiklerini" belirtti.

Bölgedeki AFP muhabiri de, ülkenin kuzeydoğusundaki Kalkandelen kentinden silah sesleri duyulduğunu ve kuzeydeki Radusa köyü yakınlarında çatışmalar çıktığını bildirdi.

Makedon radyosuna göre, Kalkandelen'in kuzeydoğusunda, Kosova sınırına giden yolda şiddetli patlamalar meydana geldi. Bu yolda Arnavut milislerin barikat kurduğu belirtiliyor.

Makedonya'da hükümet ve Arnavut milisler önceki gün NATO arabuluculuğunda ateşkes anlaşmasına varmıştı.

NATO askeri yolda

Almanya Savunma Bakanı Rudolf Scharping, NATO barış gücü askerlerinin, barış anlaşması yapılırsa iki hafta içinde Arnavut milislerin silahlarını toplama görevi çerçevesinde Makedonya'ya girebileceğini söyledi.

Scharping, Reuters ile Los Angeles Times gazetesine verdiği demeçte, NATO birliklerinin 15 Temmuz'dan sonra konuşlanması olasılığına gönderme yaparak, "Ortada gerçekçi bir perspektif var" dedi.

"Ancak harhangi bir umut ya da (bir barış anlaşması) beklentisi temelinde hareket etmeyeceğiz" diye konuşan Scharping, "açık, mantıklı ve güvenilir siyasi prensipler çerçevesinde hareket edeceklerini, bunların da Makedonlar tarafından yapılması gerektiğini" kaydetti.

Scharping, "Son birkaç saat, 24 ve 30 saat içinde doğru yönde atılmış bazı adımlar ve umutlar var. Önümüzdeki günlerdeki gelişmeler beklentilerin doğru ya da yanlış olduğunu bize gösterecek" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.