HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Maya, bir-beraber yapacak dil, çığ gibi büyütecek

12.09.2020 00:00:00

Hacı Bektaşi Veli Hazretleri Anadolu'ya geldiği vakitte bir grup Yörük eşkıyalar ile karşılaşır. Önce bunları doğru yola sevk eder. Sonra Türk ve Müslüman yapar. Ardından bunlarla beraber bütün Anadolu coğrafyasına Türk & Müslüman mayasını çalarak hepsini topyekûn bir, beraber ve kardeş yapar.

Hünkâr Hacı Bektaş, coğrafyamızda çok emekleri olan büyük bir Veli'dir. Çaldığı maya kardeşliği, kullandığı dil birlik beraberliği sağlamıştır.

Bu büyük zatı ve Türk milleti için yaptıklarını Merhum Prof. Dr. Haydar Baş hocamız her bulunduğu ortamda anlatır. "Bu şahsiyetleri örnek alın, ortaya koyduğu ferasetten faydalanarak Müslüman & Türk kimliğinizden hiçbir zaman taviz vermeyin" diye nasihat ederdi. 

Hünkârın sağladığı birlik ve beraberlik uzun yıllar devam etmiş, daha sonra bâtıl akımların boy göstermesi ile ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar kardeşi kardeşe kırdırmıştır. Eğitimli, birçok gencecik yiğidimizi kaybetmemize neden olmuştur.

Ülkemizin son yıllarına baktığımızda Merhum Haydar Baş hocamız, ufku, basireti ve yarınları gören lider vasfını yapıcı ve birleştirici bir dille bütünleştirerek ülkemiz üzerine oynan birçok oyunu önlemiş, ülke içindeki karışıklıkları uyarıcı yapısı ile düzeltmiş veya düzeltilmesine vesile olmuştur. Hiçbir zaman şahsi rant kaygısı gütmemiş, ülke menfaatini her şeyin üstünde tutmuştur. 

Madalyonun diğer yüzüne baktığımızda ülkemiz şahsi menfaatlerin havada uçuştuğu bir rant kavgasına sahne olmaktadır. Sudan nem kapan bir hale geldiğimiz aşikârdır. En ufak su taneciğinden okyanus çalkalanıyor mantığı gütmek ülkemizi zerre kadar sallayacağına okyanus kadar salladığını gözlemlemekteyiz.

Bu ötekileştirici ve ayrıştırıcı dil de ülkemizin omurgasını çatlatarak zayıflatmaktadır.

Orman kanununda güçlü, en zayıf bulduğuna saldırırmış. Biz içimizde kavga etmeye devam eder, ötekileştirme mantalitesinde yol alırsak bu yolun sonunun uçurum olduğunun altını çizerim. Bunun yanında ayrıştırıcı dil kullananlar ülkemiz üzerinde kötü emelleri olan zihniyetlerin ekmeklerine yağ sürdüklerinin farkına varmalarını istiyoruz. Alkışa ve pohpoha pabuç bırakmamalarını tavsiye ediyoruz. Aksi halde olay bu şekilde seyrederse dış güçler ülkemiz üzerinde varlıklarını daha çok arttırmaya çalışacaklardır. 

Ülkemizin en fazla birlik beraberliğe ihtiyacı olduğu dönemde oyunları fark eden BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, bu oyunları bozmak için kolları sıvamıştır. Kılıçların çekildiği, faciaya dönüşecek fitillenmiş tartışmadan Türk milletine, "Ayrıştırmayalım, birleştirelim" dediği ve medyada çok geniş yankı bulan açıklamada, "Ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı bir dil yerine, birleştirici, bütünleştirici bir dil kullanalım" diyerek sükûnete çağırması ülkemizde tartışmaların alevini söndürmüş, seyir değiştirerek, ılımlı ve uyumlu bir boyut kazanmasını sağlamıştır.

BTP Lideri Hüseyin Baş, ülkemizde birlik beraberliği sağlayan bütünleştirici dilini, rahat durmayan Yunana sivrilterek, nerede, ne zaman, ne yapılması gerektiği dersini de vermiştir. "Bugünümüze baktığımızda dün denize döküle döküle kaçan Yunan'ın tekrar kaşıntısının tuttuğu aşikârdır. Dün karada uygulamak istedikleri Sevr'i, bugün denizlerde uygulamak amacındalar. Yalnız şunu çok iyi bilmelerini isterim ki Türkiye, düne göre bugün çok daha güçlüdür. Eğer tarihten ders almaz ve tekrar bir yanlışa düşerlerse, onları ders olsun diye karaya çıkarır. Bir daha denize dökeriz. Buna hazırız." diyerek dış güçlere gözdağı vermiştir.

Ardından çözüm yolu sunan BTP Lideri Hüseyin Baş, "Ülkemizde, merhum liderimiz Prof. Dr. Haydar Baş'ın ifadesiyle "askeri ve sivili ile bir bilek bir yürek olunmalıdır" mantalitesini hâkim kılmak şarttır. Diğer taraftan ülkemizin güçlü olup, dik durması ekonomik bağımsızlığını elde etmesiyle mümkündür. Buda ancak ve ancak Milli Ekonomi Modeli'ni devreye koyarak olur. "Öz kaynaklarımızı devreye koyarak dışa olan bağımlılığımızı bitirmemiz şart ve kaçınılmaz olmuştur." sözleriyle çıkış yolunu gösteren tek lider olmuştur.

Görülüyor ki, ülkemizde her şeyden önce birlik beraberlik ve kardeşlik için yapıcı ve olgun bir dile, güçlü bir ekonomik teze ihtiyaç olduğu ortadadır. Bu dil ve güçlü ekonomik tezin BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş'ta mevcut olduğuna bütün ülke şahit olmuştur. Buradan hareketle bir bilek, bir yürek olmamız için ülkemizin BTP kadrolarına ihtiyacı var ve kaçınılmazdır.

Merhum Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın çaldığı maya kardeşliği, birliği ve beraberliği sağlayacak. Bu devleşen olgu Hüseyin Baş'ın ufku, feraseti, bilgi birikimi ve kullandığı yapıcı dille bütünleşip çığ gibi büyüyecektir.

 
İsmail Çetin / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.