HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Mevduat güvencesi kalkmalı

19.10.2003 00:00:00
Hükümetin yolsuzluklar konusunda daha somut adımlar atması gerektiğini belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "mevduata sınırsız güvence yıl sonuna kadar mutlaka kaldırılmalıdır" dediTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, mevduata sınırsız güvencenin yıl sonuna kadar mutlaka kaldırılması gerektiğini söyledi. TOBB Sanayi Odaları Konseyi toplantısı, dün yapıldı. Toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile Enerji Bakanı Hilmi Güler de katıldı. Toplantının açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, ekonomik göstergelerde kısmi bir iyileşme olduğunu belirterek Aynı zamanda "tedirginlik" de yaşadıklarını, eski tecrübelerin akıllarına geldiğini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, "Yine aynı senaryolar mı tekrarlanacak diye korkuyoruz. Son 30 yılda 11 istikrar programı uygulayarak, her defasında yarıda bırakan, 10 yılda 5 büyük kriz yaşayan, rekor döviz rezervine rağmen, döviz krizi çıkaran bir ülkenin evlatları olarak yoğurdu üfleyerek yemek hiç de anormal karşılanamaz" diye konuştu.

Bankacılık sistemi

Bankacılık sisteminde gerçekleştirilen operasyonlara rağmen, sistemdeki aksaklıkların devam ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, mali sistemin büyüme sürecini sağlıklı şekilde destekleyecek hale gelmediğini öne sürdü. Hisarcıklıoğlu, "Eğer halk (nasılsa devlet batan bankadaki mevduatı son kuruşuna kadar ödeyecek) diyorsa, iyi yönetilen güvenli bankaya değil, yüksek faiz veren güvensiz bankaya parasını yatırır. Sonuçta kötü banka, iyi bankayı sektörden kovar. Şartlar artık müsait hale gelmiştir. Mevduatta sınırsız güvence bu yılın sonuna kadar mutlaka kaldırılmalıdır" dedi. Bütçe açıklarından dolayı faiz giderlerine bakmak yerine, faiz dışı harcamaları da kısmak yönünde kalıcı ve yapısal reformlar yapılması gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, hükümetin istihdam vergilerinin indirilmesi ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele konusunda daha aktif çalışması gerektiğini söyledi. Yolsuzlukla mücadele konusunda hükümetin arkasında büyük destek bulunduğuna dikkat çeken Rifat Hisarcıklıoğlu, hükümetin bu fırsatı kaçırmayıp hızlı ve somut adım atması gerektiğini dile getirdi.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.