HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 13 HAZİRAN 2021, PAZAR

Nasıl bir güç?

15.11.2001 00:00:00
Holbrooke'dan onay

ABD'nin eski Başkanı Bill Clinton döneminde Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği görevinde bulunan Richard Holbrooke, Taliban sonrası Afganistan'da görev yapacak çok uluslu barış gücü için Türkiye'nin en iyi seçenek olduğunu bildirdi.

The Washington Post gazetesinde yayınlanan makalesinde Holbrooke, Taliban sonrası Afganistan'da BM barış gücünü biraraya getirmenin çok uzun zaman alacağını, bunun yerine, NATO'nun tek Müslüman üyesi Türkiye'nin başını çekeceği, çoğunluğu Müslümanlardan oluşan çok uluslu bir gücün en uygun seçenek olduğunu kaydetti.

Uluslararası güce doğru

BM Afganistan Temsilcisi Lahdar Brahimi, Afganistan'a, "özellikle Kabil'de düzeni sağlamak üzere" acele olarak Türkiye, Ürdün ve Avrupa ülkeleri askerlerinden oluşacak bir uluslararası güç gönderilmesini istedi.

Brahimi, Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, "Kabil'de güvenliği Afganlılar'dan oluşacak bir gücün sağlayabileceğini, ancak bunun oluşturulmasının çok zaman alacağını" belirtti.

Brahimi, "Bu aşamada bir BM barış gücü oluşturulmasının da zaman alacağını, dolayısıyla en çabuk oluşturulacak gücün Türkiye, Ürdün ve Avrupa ülkeleri tarafından sağlanabileceğini" kaydetti.

Brahimi, Taliban sonrasında Afganistan'da düzeni sağlamak amacıylahazırladığı planı da Konsey üyelerine sundu. Bu plana göre, Kabil'de 2yıllığına geçici bir hükümet kurulacak ve bu hükümete uluslararası güçdestek verecek.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.