HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 MAYIS 2021, PERŞEMBE

Ne umduk ne bulduk

04.10.2005 00:00:00
Yarım asırdır mücadelesini verdiğimiz Avrupa Birliği önümüze yeni yeni engeller çıkararak direncimizi kırmaya çalışıyor.

Gazeteye göre müzakereler öncesinde yaşanan tartışmalara atıfta bulunan bir Avrupalı diplomat, "Bakın buraya bile ne kadar zor geldik. Anlaşılan müzakereler kabusa dönecek" diyor. BBC-Financial Times'ın haberi şöyle devam ediyor: "Bugün Avrupa Birliği müzakere çerçeve belgesi üzerinde anlaşmaya varsa bile görüşmeler hemen başlamayacak. Bugün sadece tören yapılacak. Avrupa Komisyonu, Türkiye'nin yasalarını tarayacak ve en kolay müzakere başlığını bulmaya çalışacak. 'Üyelik yolunda dönemsel krizler' "AB son genişleme dalgasından sonra müzakere kurallarını ağırlaştırdı. Türkiye'nin istenen değişiklikler konusunda taahütte bulunması yeterli olmayacak. Bu değişiklikleri hayata geçirmeden diğer başlıklara sıra gelmeyecek. Her başlık için üye ülkelerin onayı gerekecek. "Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos, Türkiye'ye karşı 60 vetoya sahip olmakla övünüyor. Avusturya ise en kötü olasılığa karşı hazırlık yapıyor ve imtiyazlı ortaklık için çaba harcıyor. Fransa daha üyelik görüşmeleri başlamadan Türkiye'nin üyeliği için referandum yapma kararı aldı. "Türkiye'nin üyelik süreci dönemsel krizlere gebe. Bu krizlerden biri Türkiye'nin üyeliğini suya düşürebilir. Türkiye'nin önünde tırmanacağı bir dağ duruyor."

Görüşmeler kilitlendiLüksemburg'da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları toplantısındaki uzlaşma arayışları devam ederken. Görüşmelerde özellikle 2 madde üzerinde uzlaşma sağlandı, Müzakere Çerçeve Belgesi'nin yayınlanması için gayret verildiAB Konseyi yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 'AB'nin Türkiye'yi hazmetme kapasitesi' ile Roma Anlaşması'nın 49'uncu maddesine uygunluk konusu üzerinde duruldu. Avusturya'nın 'imtiyazlı ortaklık' gibi bir düzenleme peşinde olmadığını aktaran AB yetkilileri, belgedeki 'hazmetme kapasitesi' ile ilgili bölümün başa çıkarılmaya çalışıldığını kaydedildiBu arada, AB Dışişleri Bakanları'ndan bir bölümünün de Çerçeve Belgesi'ni tamamlama çabalarınındün öğle saatlerinde olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlandırılması gerektiğini düşündüğü ifade edildi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.