HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Nükleer silahlanma yeniden başladı

20.06.2001 00:00:00
Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, Amerikan medyasına verdiği demeçte, ABD'nin füze kalkanı projesini yerine getirmesi durumunda, ülkesinin nükleer gücünü artıracağını bildirdi.

Putin, Washington Post ve New York Times gazetelerine verdiği demeçte, "Füzelerimize savaş başlığı takma kapasitemizi artıracağız"dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, çevirmen aracılığıyla yaptığı açıklamada, "yeni savaş başlıkları eklemenin cüz'i bir masraf açacağını" ifade etti.

Füzeyi vurmak kolay değil

"Füze kalkanı projesi konusunda birlikte çalışmayı teklif ettik, eğer ihtiyaç yoksa, tamam. Kendi olanaklarımızla hareket etmeye hazırız" diyen Putin, ayrıca bu projenin henüz deneme aşamasında olmasından ötürü, Rusya'nın ulusal güvenliğine en az 25 yıl boyunca ciddi bir tehdit olmayacağını savundu.

Putin, "Bu bir mermiyi başka bir mermiyle vurmak gibi. Bu, bugün olası mı değil mi? Uzmanlar bugün bunun olası olmadığını söylüyorlar... Ve deneyler de bunun bugün olası olmadığını gösteriyor" diye konuştu.

ABD, Rusya ile arasındaki Anti-Balistik Füze Antlaşması ABM'de değişiklik gerektiren füze savunma sistemini, "Rusya istese de istemese de" gerçekleştireceği uyarısında bulunmuştu.

Rusya ve Kafkasya konularında uzman olan, ABD Başkanı George Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, önceki gün yaptığıaçıklamada, füze savunma sistemini gerçekleştirmek için, gerekirse ABMantlaşmasını bir kenara bırakılacağını kaydetmişti.

"Rusya istese de istemese de" füze savunma sisteminde ilerlemeye devam edileceğini belirten Rice, "Ancak bunu işbirliği için de yapmak istiyoruz" diye konuşmuştu.

ABD ile Rusya arasında 1972 yılında imzalanan ABM antlaşması, ulusal füze savunma sistemleri kurulmasına imkan tanımıyor. ABD, eskiyen antlaşmanın değiştirilmesini önerirken, Rusya buna şiddetle karşı çıkıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.