HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Okkan suikastçıları yakalandı

05.06.2001 00:00:00
Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 5 arkadaşına suikast düzenleyen Hizbullah örgütü mensuplarından biri kadın 10 kişinin yakalandığı açıklandı. Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, 1 Haziran 2001 tarihinde, Bağlar Beldesi Fatih Mahallesi 19 Sokak Işıklar Apartmanı'nın 3. katındaki daireye gece geç saatlerde operasyon düzenledi.

Evde yapılan aramalarda, 5 kaleşnikof marka tüfek, 4 tabanca, mühimmat, örgütsel dokümanlar, Ali Gümüş ve Yılmaz Özer adına düzenlenmiş sahte kimlikler ele geçirildi.

Ele geçirilen silahların 24 Ocak 2001 tarihinde, Şehitlik Semti Sezai Karakoç Bulvarı'nda 5 polis memuru ile birlikte şehit edilen emniyet müdürü Gaffar Okkan suikastı ile 3 köy korucusunun öldürülmesi, 4 korucunun yaralanması, 2000 yılında Bağlar Beldesi'nde bir eve düzenlenen operasyonda çıkan çatışma sonucu polis memuru Adem Bayrakçı'nın şehit edilmesi saldırılarında kullanıldığı bildirildi.

Vali'den basın toplantısı

Bu arada Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı, operasyondan sonra yaptığı basın toplantısında, Gaffar Okkan ve 5 polis memuru ile ilgili suikastın büyük bir bölümünün aydınlatıldığını söyledi.

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin istihbarat çalışmaları sonucu Bağlar Beldesi Fatih Mahallesi 19. Sokak Işıklar Apartmanı'na operasyon düzenlendiğini belirten Vali Serhadlı, operasyonda biri kadın 10 terör örgütü Hizbullah mensubunun yakalanarak gözaltına alındığını bildirdi.

4 silah Okkan suikastında kullanılmış

Vali Cemil Serhadlı, evde ve şahısların kullandığı kamyonette yapılan aramalarda ele geçen silahların, ateşe hazır vaziyette olduğunu ifade etti. Yapılan kriminal inceleme sonucu silahların 3 ayrı olayda kullanıldığının belirlendiğini kaydeden Vali Serhadlı, silahların 24 Ocak 2001 tarihinde Gaffar Okkan ve 5 polis memurunun şehit, 5 polis memurunun yaralanması, 11 Eylül 2000 tarihinde bir polis memurunun şehit edilmesi, 3 korucunun öldürülmesi ve 4 korucunun da yaralanması saldırılarında kullanıldığını söyledi. Vali Serhadlı, şöyle devam etti:

"Ele geçirilen 5 kaleşnikof marka tüfekten 4'ünün 24 Ocak 2001 tarihinde saat 17:50 sıralarında Şehitlik Mahallesi Sezai Karakoç Bulvarı'nda emniyet müdürü Okkan ve 5 polisin şehit edilmesi olayında kullanıldığı belirlenmiştir.

Diğer kaleşnikof marka tüfeğin ise 11 Eylül 2000 tarihinde Bağlar Fatih Mahallesi 32. Sokak'ta Asal 3 Apartmanı'nın 6. katına düzenlenen operasyonda çıkan çatışma sonucu polis memuru Adem Bayrakçı'nın şehit edilmesi olayında kullanıldığı tespit edilmiştir.

Ayrıca, 1 adet brovning marka silah 16 Aralık 1996 tarihinde Diyarbakır'ın Siverek Caddesi Seyrantepe hemzemin geçitte geçici köy korucuları Vedat Keser, Mehmet Tura ve İsmail Altındağ'ın öldürülmesi, 4 korucunun da yaralanması olayında kullanıldığı belirlenmiştir. Ele geçirilen kaleşnikof silahlardan birinin 13 Nisan 2001 tarihinde yakalanan ve yapılan sorgusunda, Okkan suikastına katıldığını itiraf eden terör örgütü Hizbullah mensubu Mehmet Fidancı'ya ait olduğu anlaşılmıştır."

Olayın büyük bölümü aydınlatıldı

Vali Serhadlı, bir süre önce İstanbul'da yakalanarak Diyarbakır'a getirilen terör örgütü Hizbullah'ın tetikçilerinden Abdulvahap Ekinci'nin bu operasyonla ilgisi olmadığını belirtti.

Operasyonun Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalar sonucu gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Serhadlı, operasyonların devam ettiğini kaydetti. Vali Serhadlı, "Gelişme oldukça bilgi verilecektir. Hizbullah'a yönelik operasyonlar aralıksız devam ediyor. Bu çalışmalar sabır ister. Okkan suikastının büyük bir bölümü aydınlandı. Şimdiye kadar suikastte kullanılan silahlardan 7'si ele geçirildi" dedi.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.