HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Olay mahallerine girilemeyecek

28.09.2001 00:00:00
İçişleri Bakanlığı'nca, meydana gelen suçların aydınlatılması için olay yerlerinde daha sağlıklı bilgi ve bulgu toplanması amacıyla olay yerlerinde yönetim merkezlerinin oluşturulması genelgesi yayınlandı. İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in imzasıyla "Suç sonrası yapılacak işler" başlığıyla yayınlanan genelgede, emniyet teşkilatının kamu düzeninin sağlanması, kişilerin can ve mal güvenliğinden sorumlu olduğu hatırlatıldı. Yönetmeliğe göre, olay mahallerinde şu önlemler alınacak:

- Olaya ilk müdahale eden ekip tarafından mümkün olan en geniş alanda olay yerinin korunması sağlanacak, uzmanlar haricinde hiç kimsenin içeri girmesine izin verilmeyecek.

- Olay yerinin korunmasından, ilçe emniyet müdürlüğü bulunan illerde ilçe emniyet müdürü, diğer yerlerde karakol amirleri sorumlu olacaktır. Olay yerine yapılacak zorunlu giriş çıkışlar uzmanlarca belirlenecek ve öncelikle delil araştırılması tamamlanmış bir koridordan yapılacak, böylelikle delilerin bozulması ya da kaybolması engellenmiş olacak.

- Uzmanlar dahil, olay yerlerine giren çıkanların kaydı tutulacak.

- Olay yerlerinde görev yapan personellerin ihtiyaçlarının karşılanması için lojistik birimin oluşturulacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.