HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Önce kulluk sonra güreş

13.07.2001 00:00:00
640 yıllık tarihi Kırkpınar güreşlerinde bir ilke imza atarak altın kemeri Ankara'ya getiren Vedat Ergin duygularını İbrahim Güzel'e anlatırken, "Hayat felsefem önce kulluk, sonra güreş üzerine kurulu" dedi

640. Tarihi Kırkpınar Tarihi Yağlı Güreşleri'nde finalde efsane isim Ahmet Taşçı'yı pes ettirerek yenen Vedat Ergin, İbrahim Güzel'e başarısının sırlarını anlattı. İşte Başpehlivan Vedat Ergin ve antrenörü Abdullah Benli ile yapılan ve bir solukta okuyacağınız röpörtaj:

İbrahim Güzel: Vedat güreşin hayatındaki yeri nedir?

Vedat Ergin: Benim için güreşin hayatımdaki yerini anlatmak çok zor. Otuz yaşımdayım ve 15 yılımı güreşe verdim. Hayallerimde hep şampiyonluk vardı. Bir çok defa sağlığımı tehlikeye attım. Sağlıklı olduğum dönemlerde ise hep zirvede oldum. Maddi, manevi, sosyal ve de bedensel bir çok konuda fedakarlık etmek zorunda kaldım. Allah'a şükürler olsun altın kemeri kazandım ve bu sıkıntıları unuttum. Güreşin hayatımdaki yerini özetlemek için şu cümle kafidir sanırım; benim için önce kulluk sonra güreş gelir.

Güzel: Altın kemeri alabilmek için nasıl bir yol izledin?

Ergin: Altın kemeri alabilmek kolay bir iş değil. Başta güreşe bilmek için birçok boyda yarışarak başarılı olmak zorundasınız. Ben de deste küçük boy, deste orta boy, büyük orta, baş altı katagorilerinin birincilikle geçtim. Başta üç kez final mücadelesi verdim ve üçüncü, ikinci ve nihayet birinciliği aldım. Ayrıca arkadaşlarımın ve de Abdullah hocamın çok büyük yardımını gördüm. Hocama ve bana destek olan bütün arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.

Güzel: Vedat en güçlü rakibin Taşçı için neler söyleyeceksin;

Ergin: Ahmet Taşçı kendini kanıtlamış, güreşe hayatını vermiş bir arkadaşımız. Kırkpınar tarihinde altın kemere en çok sahip olan kişi. Onunla karşılaşmak kolay değil. Ben Ahmet Taşçı ile ilk defa karşılaşmadım. Bu onuncu karşılaşmamızdı ve yedi karşılaşmayı ben kazandım. Kırkpınarda üç defa karşılaştık, ikisini o kazandı birini ben. Hem seyirci için hem camia için dengelerin değişmesi gerekiyordu, Allah bunu bize nasip etti.

Güzel: Ahmet Taşçı neden seni galip ilan etti?

Ergin: Ahmet Taşçı kariyerinin zirvesinde olan bir güreşçi. Bana puanla yenilmek onun hazmedeyeceği bir durumdur. Müsabaka biraz daha devam etmiş olaydı hem fizik hem de teknik olarak ben galip olacaktım. O yüzden pes etmek zorunda kaldı.

Güzel: Vedat sen hem meydanda hem de minderde güreşiyorsun arada fark var mı? Minderdeki beklentilerin neler?

Ergin: Tabi ki farklar var. Taktik, teknik ve pisikolojik olarak güç farkları var. Kırkpınara hazırlanırken de minder güreşlerine katıldım. Bu beni olumsuz olarak etkiledi. İki alanda da güreşmek zor. Minderde de madalyalar aldım. Büyüklerde beş Türkiye şampiyonluğum, Yaşar Doğu turnuvasında ve Özbek turnuvalarında birinciliklerim var. Yıllardır minderde Avrupa ve Dünya Şampiyonu olmak, içimde bir ukde olarak kalmıştı fakat, altın kemer bunları da unutturdu. İnşallah kısmet olur da oralarda da İstiklal marşımızı okuruz.

Güzel: Sayın Benli siz de Vedat'ı bize anlatabilir misiniz?

Benli: Vedat çocukluğundan beri bizim elimizde. Vedat bu noktaya tesadüfen gelmedi. Katıldığı bütün müsabakalarda başarılı oldu. Çalışkan ve terbiyeli bir kişiliğe sahip olması da ona başarının kapıların açtı. Vedat meydanlarda güreşen ender bir güreşçidir. Kendisiyle gurur duyuyorum.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.