HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Oyun parkında değil, hapisteler

23.10.2003 00:00:00
"Bakım, Gözetme ve Eğitim" konulu 3. Ulusal Çocuk ve Suç Sempozyumu, Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde başladı. Sempozyumun açılışında konuşan Genel Müdür İpek, suçluluğun hukuksal değil, sosyal tarafları da olan bir konu olduğunu söyledi.

Suça itiliyorlar

Çocukları, "olumsuz çevre koşulları, yetersiz eğitim ve ebeveynlerin yeteri kadar ilgilenmemelerinin" suça ittiğini ifade eden İpek, suç işleyen çocukların topluma yeniden kazandırılmasının önemine işaret etti. Türkiye'de toplam 2 bin 422 çocuk hükümlü ve tutuklu bulunduğunu belirten İpek, çocuk tutukevleri ve ıslahevlerinde verilen eğitimleri anlattı. Ankara'daki Çocuk Islahevi'nin "övünç kaynağı" olduğunu kaydeden İpek, ıslahevlerinin ve cezaevlerinin iyileştirilmesi çalışmalarının çağın gereksinimlerine paralel olarak devam ettirildiğini söyledi.

Genç nüfusun korunması

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Boyrazoğlu konuşmasında, çocuk haklarını korumanın, toplumsal ve ekonomik kalkınma anlamına geleceğini kaydetti. Çocukların geleceğin teminatı olduğunu ifade eden Boyrazoğlu, Türkiye'de genç nüfusun giderek önem kazandığını ve hiçbir ülkenin de genç nüfusu atıl tutma lüksüne sahip olmadığını belirtti. Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Arslan da, çocuk mahkemelerinin 1982 yılında kurulmaya başladığını, geçen 21 yılda ise sadece 7 mahkeme kurulabildiğini ifade ederek, çocuk suçluların ihtisas mahkemeleri dışındaki mahkemelerde yargılanmalarının doğru olmadığını belirtti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.