HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Özgür kuşlar

16.09.2001 00:00:00
Sahip olunduğu halde değeri bazen iyice anlaşılmayan kavramlar vardır. "Özgürlük" bunlardan biri. "Özgür yaşamak nasıl olur?" sorusunu bir hikâye ile anlamaya çalışalım sevgili çocuklar.

"Çocuk bahçesinin duvarının köşesinde kanadı kırık bir kuş bulur çocuk. Onu alıp evine götürür. Bir sepetin içine saklar. Kuş iyileşir birkaç gün içinde. Annesi:

-Kuş uçmak istiyor, onu dışarı sal. Serçeler, özgür yaşamak isteyen canlılardır, der. Çocuk:

-O artık benim kuşum. Yemini ve suyunu veriyorum. Balkonda yaşıyor işte. Babama söyleyeceğim ona bir kafes alsın, diye yanıt verir.

Annesi çocuğa kızmıştır. Onu evde bırakıp çarşıya giderken kapıyı da kilitlemiştir. Daha sonra oynamak üzere arkadaşına gitmek isteyen çocuk dışarı çıkamaz. Öyle canı sıkılır ki ne yapacağını bilemez. Sonra kuşa doğru giderek onu serbest bırakır. Serçe, mavi göklere doğru kanat çırparak uçarken hayranlıkla seyreder onu.

O sırada anne gelip kapıyı açmıştır. Çocuk bahçesinde kendini bekleyen aradaşlarına doğru koşar çocuk kollarını açarak. Aynı özgürce uçan kuşlar gibi..."

Özgür yaşamak, ulusumuzun büyük önem verdiği değerli bir kavram. Tarih boyunca özgür ve bağımsız yaşamayı ilke edinmiş Türk Milleti bu uğurda savaşmıştır. Canını, malını, namusunu korumanın ancak özgür olmakla mümkün olduğuna inanmıştır.

Sahip olduğumuz özgürlüğümüzü korumak; ulusal değerleri öğrenip benimsemekle, kendi kültürümüzü tanımakla sağlanır. Yurt, bayrak, ulus sevgisini de her an yüreğimizde yaşatmalıyız. Güzel yurudumuzun masmavi göklerinde ay-yıldızlı al bayrağımız dalgalandıkça özgür ve bağımsız yaşarız. Onurlu yaşamanın mutluluğunu duyarız.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.