HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Python 113 - String İşlemleri

13.06.2021 00:00:00

Python 113 - String İşlemleri

Merhaba,

Metin yahut yazı veri türü, kodumuzla bizim arasında bir haberleşme görevi gördüğü gibi, başlı başına bir veri türü olarak ta çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. O yüzden yazıları evirip çevirmek, alıp işlemek yeteneği programcılıkta önemli bir yer tutar. Bugün metin yani str veri türüyle ilgili bilgi dağarcığımızı genişleteceğiz.

Ele alacağımız çoğu yapı, daha önce List dersimizde de kullandığımız (.) nokta operatörüyle gerçekleşmektedir. Yani, metnimiz solda, hemen bitiminde bir nokta, peşinde de uygulayacağımız özellik şeklinde olacak. İlk yapımız bir yazıdaki tüm harfleri küçük harfe çeviren lower() yapısı olacak:

  "MERHABA".lower() --> "merhaba"

Aynı şekilde .upper() ifadesiyle soldaki metni bu sefer tamamen büyük harfe çevirebilir, .strip() ifadesiyle de metnin başında ya da sonundaki boşlukları silebilir, bir metinde geçen tüm "a" ları "zz" yapmak için metin.replace("a", "zz") ifadesini kullanabiliriz.

Elimizde meyve_listesi = ["elma", "armut", "muz"] şeklinde bir liste olsun. Bu listenin tüm elemanlarını aralarına istediğimiz bir ayıraç (harf) yapıştırarak tek bir metin haline getirmek istiyorsak kullanacağımız yapı: "-".join(meyve_listesi) olacaktır. Sonuç : "elma-armut-muz" metni. (join - yapıştır)

Elimizde birbirinden mesela virgülle ayrılmış bir metin var ve bunları tam tersine bu sefer listeye çevirmek istiyorsak split ifadesi gerekiyor. "elma, armut, muz".split(",") ifadesi bize ["elma", "armut", "muz"] şeklinde bir listes verecektir. (split - ayır)

Bir metni ekrana basarken istediğimiz noktada alt satıra geçmek için n kullanmamız gerekiyor:

  print("İçindekiler n Elma n Armut")

  # İçindekiler
  # Elma
  # Armut

Peşpeşe 3 tırnak işareti de (""") kod ekranıdaki alta geçmeleri printte aynen ekrana yansıtmayı sağlar :

  s = """İçindekiler
  Elma
  Armut"""

  print(s)

  # İçindekiler
  # Elma
  # Armut
Raw string - r (Kolay slash yazdırma)

Normalde 2 tane slash işaretini yanyana yazdığınızda tek bir slash olarak algılanacaktır ancak tırnaktan önce r yahut R koyarsak metindeki her karakter (her bir harf) kendini anlatır. İçinde bolca slash geçen bir metni olduğu gibi yazdırmak isterseniz büyük kolaylık sağlar:

print("Merhaba nAli") # Merhaba yazar, alt satıra geçer Ali yazar
print(r"Merhaba nAli") # Merhaba nAli yazar (slash ları aynen yazar)
Format string - f (Kolay değişken yazdırma)

Tırnaktan önce f yahut F koyduğumuzda süslü parantezle metnin içinde değişken yazdırabiliriz:

  isim = "Ahmet"
  print(f"Merhaba {isim}')

  # Merhaba Ahmet.

Bir metindeki tüm harfler bir rakamsa metin.isnumeric() ifadesi bize True değeri verirken, tüm harfler alfabedeki harflerse metin.isalpha() True verecektir.

Bu özellikleri denemek için şu online editörleri tekrar tavsiye ediyoruz. Tekrar görüşmek dileklerimle…

 
Nahit Taşpınar / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.