HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Rant frenlenmeli

11.09.2001 00:00:00
'Para yatırım yerine ranta yöneldikçe bu kriz bitmez' ifadelerine yerveren Kayseri Sanayi Odası Başkanı Çapar, "Üretime yönelik vergiler düşürülmeli, rant gelirleri ise yükseltilmeli" dedi

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çapar, Türkiye'nin krizden kurtulabilmesi için, rant elde etmek için kullanılan paranın, yatırıma dönüşmesi gerektiğini söyledi. Çapar, Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin, her kesimi etkilediğini, aradan 6 ay geçmesine rağmen krizin etkisinin artarak devam ettiğini kaydetti. Türkiye'de olaylara günübirlik yaklaşıldığını ve el yordamıyla çözümler arandığını öne süren Çapar, "Toplum olarak temel zaafımız, ileriye yönelik stratejiler belirlemekten yoksun olmamızdır. İster kamu isterse özel sektör olsun, mutlaka kendisine bir strateji çizmeli ve seçilen hedeflere akılcı biçimde yönelmelidir. Milli gelir içinde üretimin ve istihdamın payının artırılması strateji olarak benimsenmeli, tüm araçlar bu hedefe yönlendirilmelidir" dedi. Kriz nedeniyle ekonominin yüzde 12 civarında küçüldüğünü ifade eden Çapar, bunun da, alınan tedbirlerin yetersiz olmasından kaynakladığını belirtti. Finansal tedbirlerle Türkiye'nin kurtulamayacağını kaydeden Çapar, yeni tedbirler alınmadığı sürece ekonomideki küçülmenin süreceğini öne sürdü.

Yatırımlar durdu

Türkiye'de son yıllarda parası olanların yatırım yerine ranta yöneldiklerini belirten Çapar, "Son 10 yıldan beri parası olanlar banka faizleri, tahvil, bono gibi daha karlı alanları seçtiler. Çünkü bu alanlar, yatırım alanlarından daha karlı, bu nedenle bunları tercih ettiler. Bu kimselere yatırım yaptırtamadık. Rant elde etmek için kullanılan para,yatırıma dönüşmediği taktirde krizden kurtulamayız. Rant ekonomisinden vazgeçilmeli"dedi. Hükümetin, yatırım için müteşebbisleri teşvik etmesi gerektiğini ifade eden Çapar, "Reel sektörün önü açılmalı. Milli gelir içindeki üretim ve istihdamın yani reel sektörün payını artırmadığımız sürece, her yıl giderek azalan milli gelirle, tüm kamu giderlerini karşılamayı bırakın, kamu personelinin ücretlerini dahi ödeyemez hale geliriz. Gelir dağılımını daha da bozarız. Bu nedenle, Türkiye'de yerli ve yabancı sermaye sahiplerinin yatırım yapması için, üretime yönelik gelirlerdeki vergiler düşürülmeli, rant gelirlerinin vergileri de yükseltilmeli. Para faize değil, üretime yönelik faaliyetlere gitmeli.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.