HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 07 TEMMUZ 2022, PERŞEMBE

Rus tiyatrosunda yeni perde

31.10.2002 00:00:00
Çeçen direnişçilerinin Moskova'da seslerini tüm dünyaya duyurabilmek amacıyla düzenlemiş oldukları eylem dünya tarihine kanlı bir not olarak düşüldü.

İkiyüzden fazla kişinin yaşamını yitirdiği bu olayı haklı göstermek mümkün değil. Sebebi ne olursa olsun masum insanların hayatına kastedilen eylemler meşru görülemez.

Çeçen hükümet yetkilileri de bu eylemi kınadılar.

Rehin alma olayını meşru görmeme yanında anlamaya çalışmak da yerinde olacaktır. Eylemleri sadece kınıyor olmak,ana sorunu görmemek anlamına gelmemeli.

Ruslar'ın son sekiz yıldır Çeçenistan'da uygulamış olduğu vahşeti görmemezlikten gelemeyiz. Başta Grozni ve diğer kentlerde Çeçen halkına karşı verilen savaşta Rus güçleri ikiyüzbine yakın insanı öldürdüler ve öldürmeye de devam etmekteler.

Rus ordusunun vahşetinden siviller ve kadınlar da payını alıyor.Yağma,dayak ve işkencenin yanısıra eşlerinin ve akrabalarının gözleri önünde girişilen tecavüzlerin ardı arkası kesilmiyor.

Çeçen direnişçilerinin tiyatro baskını olayını değerlendirirken bu tarz olayların köküne inerek konuyu değerlendirmek isabetli olacaktır.

Eylemde yirmi kadar kadının neden yeraldığını hiç düşündünüz mü?

Ya ellerindeki bombaları patlatamadan öldürülen diğer direnişçi Çeçenlerin yüzlerindeki o ifadeyi?

Rusya Yönetimi , düzenlediği operasyonu öldürdüğü sivillerin ailelerinden özür dileyerek geçiştirmeye çalıştı. Başkan Putin, devlet bağımsızlığı ve bütünlüğünden dem vurarak milliyetçi mesajlar verdi ve davalarında kararlı oldukları vurgusunu yaptı.

Uluslararası Af Örgütü dışında Rusya'ya karşı Avrupa başkentlerinin tepkisiz kalması ise düşündürücü.

Rusya Federasyonu 11 Eylül'ü bahane ederek uluslararası dış politik önceliklerini terör kılıfında yoğurarak adımlarını çeşitli ülkelerde pratiğe döken ABD yönetiminin oynadığı oyunun diğer bir senaryosunu devreye sokma çabasında.

Çeçen baskını Rusya'nın 11 Eylül'ü desek yerinde olur.

Çünkü Rus Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları bu baskın sonrasında yeni bir konsept geliştirmeye başladılar.ABD'nin de desteğini alarak terör adına Kafkaslar'daki şiddeti daha da artırma taraftarı olan Rusya,bölgedeki denklemleri bozacak görünüyor.

Rusya şu sıralar askeri donanımlarını ve sınır bölgelerinde konuşlandırdığı asker sayısını artırmaya çalışıyor.

ABD Başkanı Bush'un teröre destek verdiğini düşündüğü ülkeleri cezalandırmayı öngören doktrinini Rus Başkan Putin devralmak istiyor.

ABD'nin uluslararası terör işbirliğini bahane ederek Afganistan ve Irak'ı hedef almasından sonra Rusya'nın da Çeçenistan,Pakistan hatta Türkiye'yi de bağlantıya çekmesi sizce de anlamlı değil mi?

Ruslar'ın tarihi kanlı baskın sırasında kullandıkları gaza ne demeli? Uluslararası kurum ve kuruluşların zaman zaman masa başında attıkları Nükleer-Kimyasal ve biyolojik silahsızlanma projelerinde ön saflarda yeralan Rusya'nın tutumunu nasıl değerlendirmeliyiz?

Amerikalı ve Alman akademisyenler baskın sırasında kullanılan gazın niteliği konusunda çelişkili açıklamalarda bulunuyorlar.

Ne olduğu tam olarak kestirilemeyen gazın kitlesel silah olarak kullanılabileceğine dikkat çeken Avrupa medyasının sesine Avrupa başkentlerinden tepki gelmedi.

KGB sonrasında FSB'nin bu tarz bir gaz geliştirerek bazı ülkelere dolaylı yollardan mesajlar verildiğini söyleyebiliriz.

Hem rehinelerin hem yüzlerce Rus'un ölümüne neden olan acımasız Rus operasyonunda kullanılan gaz belki de hiçbir zaman tam teşhis edilemeyecek.

Rus politikası da bunun böyle olmasını istiyor belki de.

Düzenlenen gazlı operasyon Rusya'ya da gaz verdi bir şekilde.Operasyon aynı nitelikte Rus politikasında acımasız bir dönemin de başlayacağı sinyalini veriyor

Bu yeni dönemin temel özelliği kendi vatandaşlarını bile acımadan öldürebilen bir öncelik olması.

Çeçen direnişçilerin üzerlerindeki patlayıcıları dahi ateşleyemeden öldürülmelerine Rus güvenlik kaynakları;"Direnişçilerin ellerindeki patlayıcıları ateşlemelerine fırsat vermeden biz öldürdük" demelerinden sonra yeni bir iddia da karşı taraftan geldi.

Çeçen direnişçilere yakın kaynaklar ; Direnişçilerin de olaya şaşırdığı, içeriye gaz verilmesiyle yavaş yavaş ölmeye başlayan Rus sivilleri bir daha öldürmenin anlamı olmayacağı, binayı patlatmaya da gerek kalmadığı yönünde davranıldığı...

Tarihe geçen kanlı Rus baskını sonrası Rus askerlerinin Çeçenistan'daki şiddeti misilleme niteliğinde artırmasından korkuluyor.

En azından sayısal olarak daha fazla zaiyata uğrayan Rus halkının Çeçenler konusunda daha hassas davranmasının zamanı geldi aslında.

Zira, Rus yönetiminin yeni doktrini milliyet gözetmeksizin bildiğini okuyacak gibi.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

31.10.2001, 31.10.2000, 31.10.1999, 31.10.1998, 31.10.1997, 31.10.1996, 31.10.1995, 31.10.1994, 31.10.1993, 31.10.1992, 31.10.1991, 31.10.1990, 31.10.1989, 31.10.1988, 31.10.1987, 31.10.1986, 31.10.1985, 31.10.1984, 31.10.1983


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.