HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Şah-mat oyunu

01.10.2001 00:00:00
Amerikan Kongre üyesi 11 kişiden oluşan bir heyetin, devrik Afganistan Kralı Muhammed Zahir Şah ile görüşmek üzere İtalya'nın başkenti Roma'da bulunduğu bildirildi.

Zahir Şah ile görüşeceği bildirilen heyetin amacının, Afganistan'da yeni bir yönetimin oluşturulması çabalarını desteklemek olduğu belirtildi.

Kongre'nin ulusal güvenlik danışmanı Al Santoli, "Aslında bizim amacımız Afgan halkının birliğine verdiğimiz desteği göstermektir. Sözkonusu olan Usame Bin Ladin'i ortadan kaldırmak değil, Afganistan'daki terörizm ağının tamamını ortadan kaldırmaktır. Bu ağın temellerini iseTaliban oluşturmaktadır" dedi.

Bu arada, Newsweek dergisine demeç veren sürgündeki Kral Zahir Şah, ülkesine dönmek istediğini söyledi. Zahir Şah, Taliban'la mücadele eden Kuzey İttifak'ın ülkeyi yönetmeye yetkin olduğu konusunda endişeleri bulunduğunu belirtti.

Geleceğe dönük planlarından söz eden devrik kral, "Mümkün olan enkısa zamanda Loya Jirgah'ı (yaşlılar ve ileri gelenler meclisi) ve acil olarak eskilerin konseyini toplamak istiyorum" dedi.

Devrik kral, Özbek ve Taciklerden oluşan ve şu anda ülkenin yüzde 10'unun kontrolünde bulunduran Kuzey İttifak'ının Afganistan'ı yönetebilecek güce sahip olmadığını düşündüğünü belirtti.

Bu arada, Kuzey İttifak'ından üst düzey yetkililerin devrik kral ile Roma'da görüşmek üzere Afganistan'dan ayrıldıkları belirtiliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.