HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Şahinler doğaya bırakıldı

14.09.2001 00:00:00
Kahramanmaraş'ta avcılar tarafından yaklaşık 2 ay önce yakalanan 2 kızıl şahin, bakım ve tedavilerinin ardından doğaya bırakıldı.

Dünyada giderek nesli azalan ve Türkiye'de Sivas ve Kahramanmaraş'ın Göksun ve Elbistan ilçelerinin dağlık kesimlerinde yaşayıp üreyen kızıl şahinlerden 2'si, Göksun ilçesi Kanlıkavak beldesi yakınlarında avcılar tarafından yakalandı.

Kızıl şahinler, yaralı olan birinin Göksun'da tedavi edilmesinin ardından, Kahramanmaraş Kapıçam Orman Alanı'nda bulunan Keklik Üretme İstasyonu'na getirildi. Kızıl şahinlerin bakım ve tedavileri burada sürdürüldü.

Şahinlerin yeniden doğaya bırakılmasını izleyen Orman Bakanlığı Doğu Akdeniz Bölge Müdür Yardımcısı Yaşar Yiğiter, şahinlere 2 ay süreyle 200 milyon lira harcanarak mükemmel bir bakım yapıldığını söyledi.

Şahin avının yıl boyu yasak olduğunu belirten Yiğiter, "Göksun ilçesindeki avcılar bunu bildikleri için, yakaladıkları yavru şahinleri bize getirdiler. Biz de bakım ve tedavilerini yaparak doğal ortamlarına bırakmaya karar verdik" dedi.

Şahinlerin, bazı yerli avcılarla işbirliği yapan Suriyeli avcılar tarafından yurtdışına kaçırıldığına dikkati çeken Yiğiter, şöyle devametti:

"Güzel ses çıkaran ve 10 yıl yaşayan şahinler, Suriye'de 40-50 milyar liraya alıcı buluyor ve cesaret timsali kabul ediliyor. Bundan dolayı da Suriyeli avcıların tehdidi altında bulunuyor.

Kahramanmaraş'ın yüksek dağlarında bu hayvanlar az da olsa var ve çoğalıyorlar. Yakalanan 2 şahin bir yaşında, yani yavru. Şahinler doğanın dengesini de koruyorlar. Yalnız zararlıları tüketiyorlar."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.