HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Sessiz Ev...

03.09.2001 00:00:00
Sağır ve dilsiz 68 yaşındaki Aziz Üstüntaş'ın torunu 13 yaşındaki Elif, dedesi, babası Sefer (45), amcaları Muzaffer (41) ve Hasan (26) ile annesi ve yengesinin doğuştan sağır ve konuşma özürlü olmaları nedeniyle evlerinde iletişim kurmakta zorlandıklarını bildirdi.

Kardeşlerinin ve amcasının çocuklarının bu tür rahatsızlıkları bulunmadığını anlatan Elef Üstüntaş, şunları söyledi:

"Biz 4 kardeşiz ve amcamın da 3 çocuğu var. Hepimiz bir arada yaşıyoruz. Bazı zamanlar babamız ve annemizle iletişim kurmakta zorlandığımız oluyor. Çünkü, kendi geliştirdiğimiz işaretlerle anlaşmaya çalışıyoruz. Evde telefon yok, televizyonumuz var. Biz konuşmadığımız zaman sessizlik oluyor.

Babam ve amcalarım inşaatlarda işçi olarak çalışıyorlar. Maddi durumumuz iyi değil. Evdeki sesizlik kimi zaman bizi huzursuz etse bile böyle yaşamaya mecburuz. Babamın ve annemin konuşması için her şeyimi verirdim. Onların seslerini duyamamak bana büyük azap veriyor. Kardeşlerim anne ve babamın neden konuşmadığını sorduklarında onlara bunu açıklamakta zorlanıyorum. Küçük kardeşlerim de bazan annem ve babam konuşamadığı için konuşmuyorlar. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bu rahatsızlığın tedavisi olup olmadığını bilmiyoruz. Maddi imkansızlıklardan bugüne kadar ne amcamlar ne de babam doktara gidebildi. Yetkililerden bize yardım etmesini istiyoruz."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.