HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Sevindirirsen, sevinirsin

25.10.2003 00:00:00
İnsanları herhangi bir şekilde sevindirmek büyük sevaptır. Bu konuda Kainatın Efendisi'nin pekçok hadisi mevcuttur. Aşağıda onlardan bazılarını sunuyoruz:

"Allahü teâlâ, bazılarına dünyada çok nimet vermiştir. Bunları, kullarına faydalı olmak için yaratmıştır. Bu nimetleri Allah-ü teâlânın kullarına ulaştırırlarsa, nimetleri azalmaz, ulaştırmazlarsa, Allah-ü teâlâ da, nimetlerini bunlardan alır, başkalarına verir."

"Din kardeşinin bir işini yapana binlerce melek duâ eder. O işi yapmaya giderken, her adımı için bir günahı affolur ve kendisine kıyamette nimetler verilir."

"Din kardeşinin bir işini yapmak için gidenin, her adımında 70 günahı affedilir ve 70 sevab verilir. O iş bitene kadar, böyle devam eder. İşi yapılınca, bütün günahları affedilir. O işi yaparken ölürse, sorgusuz, hesapsız Cennete gider."

"Müslüman kardeşini sevindirmek mağfirete sebep olur."

"Allah-ü teâlânın en sevdiği iş, elbise vererek veya doyurarak veya başka bir ihtiyacını karşılıyarak, bir mümini sevindirmektir."

"Farzlardan sonra en kıymetli amel, müslüman kardeşini sevindirmektir."

"Bir müslümanın sıkıntısını giderene, Allah-ü teâlâ iki nur verir. Bu iki nurla Sıratta o kadar çok kimse aydınlanır ki sayısını ancak Allah bilir."

"Duâsının kabul, kederinin yok olmasını isteyen, darda kalanı ferahlandırsın!"

"Kim, arkadaşının ihtiyacını görürse, Allah da onun ihtiyacını karşılar."

"Allah-ü teâlâ, bazılarını, halkın ihtiyaçlarını karşılamak, onlara yardımcı olmak için yaratmıştır. İhtiyaç sahipleri bunlara başvurur. Bunlar için ahirette azab korkusu olmaz."

"Amellerin en faziletlisi, bir müminin ayıbını örtmek, karnını doyurmak ve bir ihtiyacını karşılamak suretiyle sevindirmektir."

"Her iyilik sadakadır."

"Arkadaşın iyisi arkadaşına, komşunun iyisi ise komşusuna iyilik edendir."

"Hayra vesile olan, hayır işlemiş gibidir. Allah-ü teâlâ, sıkıntıya düşene yardım edeni sever."

"Layık olana da, olmayana da iyilik et. Eğer layık olana iyilik edersen ne iyi. Eğer o kimse iyiliğe layık değilse, sen, iyilik ehlinden olursun."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.