HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Sezer'den şehitler haftası mesajı:

20.09.2001 00:00:00
KIVANÇ KAYNA?IMIZ

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yurt topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehit ve gazilerin kıvanç kaynağı olduğunu belirterek, "Onlar, birlik ve dirliğimizin ve devletimizin varlığının güvencesi olarak, sonsuza kadar ulusumuzun gönlünde yaşayacaktır" dedi.

Sezer, Atatürk'e Mareşal rütbesi ile Gazi unvanı verilmesinin yıldönümü, Gaziler ve Şehitler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Sezer, mesajında, Türk ulusunun, yurt topraklarının korunması, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünün sağlanması ve bağımsızlığını yeniden kazanmak için, Yüce Atatürk önderliğinde örnek bir savaşım verdiğini, tarihin en büyük destanlarından birini yazdığını belirtti.

Kurtuluş Savaşı'nda elde edilen zaferin, Türk ulusu için aydınlık geleceği simgeleyen, genç ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun da habercisi olduğunu kaydeden Sezer, bağımsızlık ve özgürlük savaşını, ulusuyla birlikte zaferle taçlandıran Atatürk'ün, askeri alandaki başarılarını siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda da sürdürdüğünü, tarihin en önemli çağdaşlaşma hareketini gerçekleştirdiğini vurguladı.

Sezer, ulusal istencin temsilcisi Büyük Millet Meclisi'nin, Sakarya Zaferi'nin ardından Mustafa Kemal Atatürk'e "Mareşal rütbesi ve Gazi unvanını" vermesinin, Türk ulusunun Yüce Önder'e şükran duygularının anlatımı olmasının yanı sıra, O'nun kişiliğinde gazi ve şehitlere duyduğu saygının da göstergesi olduğuna işaret etti.

Sezer, "Ulusumuz, Atatürk'ün çağdaş yaşam ereğine her zaman sahipçıkmış; tüm kuşaklar bu ereğin gerçekleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza dek varlığını sürdürmesi yolunda O'nun ilke vedevrimlerinin izleyicisi olmuştur" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, şunları kaydetti:

"Büyük Atatürk'ün, şehit ve gazilerimizin bizlere bıraktığı emaneti geliştirerek geleceğe taşımak, bugünümüze olduğu kadar geçmişimize karşı da sorumluluğumuzdur.

Yurt topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altındacanlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehit ve gazilerimiz kıvanç kaynağımızdır.

Onlar, birlik ve dirliğimizin ve Devletimizin varlığının güvencesiolarak, sonsuza kadar ulusumuzun gönlünde yaşayacaktır.

Gazilerimize ve şehitlerimize saygı duymak, gazilerimize daha iyi yaşam olanakları sunmak toplumsal bir ödevdir.

Bu kapsamda, görevleri sırasında yaralanan ya da malul olan gazilerimizin topluma kazandırılması ve yaşamlarını iyi koşullar altında sürdürebilmeleri konusunda gösterilen çabaları takdirle karşılıyorum.

Yüce Atatürk'e Mareşal rütbesi ve Gazi unvanı verilişinin yıldönümünü kutluyor, Gaziler ve Şehitler Günü'nde başta Yüce Atatürk olmak üzere, tüm gazilerimizle, şehitlerimizi saygıyla anıyorum."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.