HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Sınıf geçme sistemi de yazboz tahtasına döndü

23.08.2001 00:00:00
Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullardaki disiplin olaylarını artmasını gerekçe göstererek kaldırdığı Kredili Sistem'den sonra uygulamaya koyduğu Sınıf Geçme Yönetmeliği de dikiş tutmuyor. Bakanlık, başarısız öğrencilere af getirebilmek amacıyla 1995 yılında uygulamaya koyduğu Yönetmelik'te 4'üncü kez değişikliğe gidiyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Ders Geçme ve Kredili Sistem Yönetmeliği'nin yerine 199596 öğretim yılı öncesinde Sınıf Geçme Yönetmeliği'ni uygulamaya koydu ve yıl sonu başarı ortalaması ile sınıf geçme barajını 2.50 olarak belirledi.

Yönetmeliğin ilk yıl uygulaması sonucunda, başarısız olan öğrenci ve velilerin girişimi üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam, başarısız dersi olan öğrenciler için yıl sonu başarı ortalaması ile sınıf geçme barajını 2.50'den 2.00'a indirdi. Bakanlık, ikinci değişikliği devamsızlık süresi ile okul türleri arasındaki geçişleri düzenleyen maddelerinde yaptı.

Güya kalite artacak

Bakanlık, eğitim kalitesinin artırılması ve devamsızlığın azaltılmasına yönelik olarak 20002001 öğretim yılı başında Yönetmelik'te köklü bir değişiklik daha yaptı.

Düzenleme ile başarısız dersleri olan öğrenciler için yıl sonu başarı ortalaması ile sınıf geçme barajı genel liselerde 2.00'dan 2.50'ye, anadolu liselerinde 3.00'a, fen liselerinde ise 3.50'ye yükseltildi, devamsızlık süresi de 10 güne indirildi.

Hesaplama yöntemi değişecek

Bakanlık, kalitenin artırılmasına yönelik olarak yaptığı değişikliğin bir yıllık uygulaması sonucunda, başarısız olan öğrencilerin girişimleri üzerine Yönetmelik'te yeniden değişiklik yapılması için çalışmalara başladı. Bu kapsamda, genel liselerin dokuzuncu sınıfında başarısız olan öğrencilerin, meslek liselerinin 10'uncu sınıfına başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak geçirilmesi, genel liselerde Türk Dili ve Edebiyatı, meslek liselerinde ise bölüm derslerinden başarısızlık durumunda sınıf tekrarı yapılmasını öngören hükmün değiştirilmesi üzerinde duruluyor. Genel liselerin 9'uncu sınıf öğrencilerinden yaklaşık 20 bininin Türk Dili ve Edebiyatı dersinden başarısız olarak, sınıf tekrarı yapmak durumunda bulunduğu öğrenildi.

Bu arada bazı öğrencilerin diğer derslerinde başarılı olmalarına karşın, ders saati sayısı fazla olan bir dersten başarısız olmaları nedeniyle sınıf tekrarı yapmak zorunda kaldıklarının belirlenmesi üzerine, yıl sonu başarı ortalamasının hesaplanması için kullanılan yöntem üzerinde de değişiklik yapılmasının planlandığı öğrenildi. Bu kapsamda da ağırlıklı yıl sonu başarı ortalamasının hesaplanmasında ders saati sayısının etken olmaktan çıkarılması öngörülüyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.