HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Siyaset ve ahlâk

06.07.2018 00:00:00
Seçim kampanyaları, siyasetçilerin söylemleri ve seçmenlerin oyları, milletlerin siyasi ve ahlâki seviyelerini ortaya koyan göstergelerdir. Ülkemizde yapılan son seçimde, bu göstergelerin, ne yazık ki, olumsuz seyrettiğine şahit olduk. Özellikle ahlâki değerlere çok az riayet edilmiştir. Hâlbuki siyaset ve ahlâk, birbirinden ayrılmaz iki kavramdır. Hiçbir siyasi konu yoktur ki, ahlâktan ayrı düşünülsün.
Ahlâkın asıl amacı, sosyal düzenin sağlıklı ve doğru bir şekilde işlemesini sağlamaktır. Siyaset de aynı amaç için yapıldığına göre, siyaset ve ahlâk aynı amaçta birleşmektedir. O nedenle siyaset ve ahlâkı birbirinden ayıranlar, siyasette başarılı olamaz ve millete hizmet edemezler. 
Bir başka deyişle, ahlâksız siyasetle, millete yarar değil, ancak ve ancak zarar verilir. Dahası, böyle bir ayırımı yapıp siyaseti kötüleyenler ve ondan uzak durmayı erdem kabul edenler, kötüler tarafından idare edilmeye mahkûm olurlar.
Aslında siyasetçilerin, haliyle idarecilerin ahlâklı davranması, milletin de ahlâklı davranmasına vesile olurlar. Bunun aksi de söz konusudur. Nitekim çok kere kötülük yapanlar, idarecileri örnek göstererek kendilerini savunmaktadırlar.
Siyaset ve ahlâkın yozlaşması, sosyal çöküşlerin ana nedenidir. Birinin yozlaşması bir diğerini de etkilemektedir. Onun için her ikisini birlikte değerlendirmek kaçınılmazdır. 
İnsanları hayvanlardan ayıran en önemli özellik, insanların sosyal bir düzen içerisinde yaşamalarıdır. Bir insanın sosyal düzenden koparak tek başına yaşaması mümkün değildir. O bakımdan insanların, sosyal düzeni ayakta tutan siyasi ve ahlaki kurallara uyma zorunlulukları vardır. 
Ahlâkın yaptırıcı ve düzenleyici gücü, asla ve asla göz ardı edilemez. Bundan dolayıdır ki, siyasetçiler, kanunları milletlerin ahlâkına dayandırmaya özen gösterirler. Böyle yapmazlarsa milletler, kanunlara saygı duymazlar ve fırsat buldukça da onları ihlâl ederler. Daha doğrusu ahlâki değerler, kanunlar dâhil, bütün sosyal değerlerin üstündedir.
Bazı İslâm âlimleri de ahlâk ilmini siyasetin bir parçası olarak değerlendirmiş ve şöyle demişlerdir: "İyi bir siyaset, siyasetçinin ahlâki meziyetlerine gelir dayanır." Bu anlayış, siyasetçiler için yazılan siyasetnamelerde de bariz bir biçimde görülmektedir. Öyle ki, siyasetnameler, aynı zamanda ahlâki öğütleri içeren ahlâk kitapları olarak kaleme alınmışlardır.
Ülkemizde en çok şikâyet edilen konulardan biri yolsuzluk ve rüşvettir. Bu sosyal hastalığın da temel nedeni ahlâki yozlaşmadır. Milletler, belli makamlara sahip olanlardan ahlâken bir olgunlaşma beklerler. Bunu göremeyince de, geleceğe ümitle bakamazlar. 
Maalesef, son seçim, milletimizi böyle bir ümitsizliğe ve moral bozukluğuna sevk etmiştir. Bu olumsuzluklar, yapılacak bir sonraki seçimde mutlaka giderilmelidir. Aksi halde sosyal çöküntü hızlanacaktır.
 
M. Hilmi Yıldırım / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.