HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Son dakika manevraları

21.06.2001 00:00:00
Ankara, FP hakkındaki kapatma davasına kilitlenmiş durumda.

Bütün partiler gibi FP de davanın akıbetinin bir an evvel belli olması için adeta sabırsızlanıyor.

Bu gün yarın, partinin kapatılıp kapatılmayacağı, kapatılırsa nasıl kapatılacağı belli olacak.

İlginç bir biçimde gerek iktidar, gerek muhalefet partileri FP kapatılırsa, bu siyasi mevtadan nasıl bir yağma yapacaklarının hesapları içinde. Düne kadar FP dışarıda beklesin diyen MHP'liler dahi, kapanmanın ardından evsiz kalan FP'li milletvekillerine kapılarını açtıklarını müjdeliyorlar.

DSP bile FP yağmasından nasıl bir börek elde edeceğini düşünüyor.

Daha trajik olanı FP içindeki yeniciler ve eskiciler de partinin kapanmasını istercesine aktif, kimi zaman pasif atraksiyona girerek kartların yeniden dağıtılmasını istiyor.

Kapanan partinin şimdiden üç parçaya bölündüğü anlaşılıyor.

Bu güne kadar kurulduğu günden bu yana kapatılma korkusu ile sürekli zigzag yapan FP ne kendi hukukuna ne de seçmeninin hukukuna sahip çıkacak anlamlı bir dil bulamadı.

Gah gerilimi tırmandırdı, gah kendisini köşeye sıkıştıran statükonun geri çekilmesini bekledi, gah iktidar ile şık olmayan pazarlıklar yürüttü, gah millete dönüp gözyaşları döktü.

Beceriksiz, uyumsuz, kımıltısız ve sürekli kriz üreten iktidarın bunca zayıflığını bir türlü avantaja dönüştüremedi.

Kimi zaman ABD'ye, kimi zaman İsrail'e göz kırptı, yaranamadı...

Bazen ülkeyi her şeyi ile ABD'ye teslim eden iktidarı sert eleştirmeye kalkınca da, etrafını çevreleyen ABD komiserlerinin 3. dünyacılık suçlamaları karşısında komplekse kapılıp çark etti.

Böyle böyle, bir türlü anamuhalefet partisi olduğuna ne kendini inandırabildi, ne iktidarı, ne milleti, ne de dış odakları...

Ve şimdi adeta iple çektikleri an geldi. Son dakikada partinin gelenekçi kanadı alttan alta sine-i millete gidecekleri fısıltıları ile varlığını duyurmaya, istedikleri sonucu almazlarsa siyasi dengeleri değiştireceklerine dair impulslar veriyor.

Fısıltı diyorum çünkü bu noktada da net değiller.

Nitekim yenilikçi kanadın parti içi sözcüsü, "partim bu noktada samimi değil, samimi olsa ikide bir sine-i millet lafı etmek yerine eyleme geçerlerdi" diyerek bu "taktik çıkışı" da etkisiz hale getirmekte geç kalmıyor.

Gerçekten Genel Merkez bu noktada şantaj değil samimi bir siyaset izleseydi bu lafları söyleyen yenilikçi kanadı susturur ve sine-i millet konusunda gerekeni yapardı.

Zaten artık çok geç. Şu güne kadar etkili bir varlık gösteremeyen FP son dakikada böylesi bir çıkışla şantaj yaptığı izlenimini veriyor.

Bakalım mahkeme hukuki bir karar mı verecek yoksa siyasi dengeleri altüst etmeyecek siyasi bir karar mı?
 
İbrahim Berk / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.