HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Söylemez: Derviş ne söylediyse tersi çıktı

18.08.2001 00:00:00
DYP Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in ne söylediyse tersinin çıktığını belirtti

İtibarı ve güveni kalmayan hükümetin başarı şansı kalmadığı görüşünü savunan Ufuk Söylemez, "Hükümet Türkiye'yi taşıyamıyor, Türk milleti de bu hükümeti taşımak istemiyor" dedi. Ekonomik krizin Temmuz ayından bu yana giderek derinleştiğini ve halkın beklentilerini umutsuzluğa çevirdiğini ifade eden Söylemez, şunları söyledi:

"Sayın Kemal Derviş'i krizin derinleştiği, dövizin 1.5 milyon lirayı aştığı, faizlerin yüzde 100'ün altına indirilemediği işsizliğinve ekonomik bunalımın inanılmaz boyutlara geldiği bugünlerde, kamuoyunun önüne çıkıp, ilan ettiği programı ve hedeflerinin başarısızolduğunu açıklamasını ve kamuoyundan özür dileyerek bir özeleştiri yapmasını bekliyoruz. Kendisini saklanmaya değil, ortaya çıkmaya davetediyoruz.

Sayın Derviş'in ekonomik program ve hedefleri itibariyle ne dediyse tersi çıkmıştır."

Ufuk Söylemez, ekonominin, 4 ay önce ekonomik programın ilan edildiği döneme göre çok daha kötü durumda olduğunu, bu nedenle de programda yeni bir revizyondan söz edildiğini belirtti.

Kamu bankalarında inanılmaz bir tahribat yaşandığını, Hazine'nin dolara endeksli tahviller yoluyla bankalarla rekabet içine girdiğini kaydeden Söylemez, "Hazine, Türk lirasına destek çağrısı yapması gerekirken, dolarizasyonu teşvik ediyor" dedi. Söylemez, Merkez Bankası'nca daha önce açıklanan programlı döviz satış yöntemini de eleştirdi. Söylemez, Merkez Bankası'nın 50-60 milyon dolarlık pasif döviz satışı yerine, spekülatif ataklarda sınırlı olmayan satışlarla müdahalede bulunarak piyasayı regüle edebilmesi gerektiğini belirtti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.