HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

SP'li Bekaroğlu: Bakan Türk işkenceyi örtüyor

31.07.2001 00:00:00
Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, DSP Aydın Milletvekili Sema Pişkinsüt hakkındaki fezlekeye değinerek, şunları kaydetti:

"Sema Pişkinsüt'ün başkanlığı zamanında Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun hazırlamış olduğu raporlar önümüzdedir. Ulucanlar raporu, Pişkinsüt ile ilgili fezlekeyle bağlantılıdır. Çünkü fezlekeyi hazırlayan savcıyla Ulucanlar Cezaevi'nde ortaya çıkan olaylarda komisyonun suç duyurusunda bulunduğu bürokratların ilgisi var. Raporda, fezlekeyi hazırlayan savcı ismi verilmeden bir şekilde sorumlu tutulmaktadır. Savcı işlerin karışık olduğu, müdahalenin ve olayların olacağı gün izne ayrılıyor. Bu raporda açık biçimde sayılmaktadır. Raporun son bölümünde isim verilmeden açık bir şekilde suç duyurusunda bulunulmaktadır."

Bekaroğlu, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün bu konuda yaptığı açıklamaları da eleştirerek, Türk'ün "Raporun gereğini yapmak yerine ortaya çıkaran komisyon başkanıyla ilgili soruşturma açtığını" öne sürdü. Bekaroğlu, "Raporun üzerinden iki sene geçti, bu süre içinde Adalet Bakanı hiçbir şey yapmadı. Şimdi diyor ki Bakan (Pişkinsüt delilleri sakladı). Burada Sayın Adalet Bakanı akademisyen, hukukçu bir insana yakışmayacak şekilde milleti yanıltıyor" dedi.

Bakan Türk'ün Ulucanlar Cezaevi'ndeki olayların sorumlularının isimlerini bildiğini de iddia eden Bekaroğlu, "Sayın Bakan bu işkence yapanları tek tek biliyor. İşkenceyi örtmek suçunu işliyor. Bu suçunu örtmek için de Pişkinsüt ile ilgili fezleke hazırlıyor" şeklinde konuştu.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.