HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Stand-up'ın atası Corruklar

04.09.2001 00:00:00
Konya Oturakları" adıyla yayımlanan kitapta, Konya folklorunda önemli yeri olan, sazlı ve sözlü eğlencelere adını veren oturak alemlerinin değişen yüzü ve özellikleri anlatılıyor.

Araştırmacı Mehmet Tahir Sakman'ın kaleme aldığı kitapta, "Konya Oturakları"nın tarihinin Anadolu Selçuklu Devleti dönemlerinde yapılan musiki meclislerine kadar dayandığı belirtiliyor.

GÜNLERCE SÜRÜYORDU

Konya türkülerinin kaynak kişilerinden Mazhar Sakman'ın oğlu, müzisyen Vedat Sakman'ın kardeşi olan Mehmet Tahir Sakman kitabında, kitle iletişim araçlarının olmadığı dönemlerde oldukça yaygın olan Konya oturaklarının günlerce sürebildiğini vurguluyor ve şehir ile kırsal kesimde yapılan oturakların birbirinden bazı konularda ayrıldıklarını dile getiriyor.

İLK STAND-UP'ÇILAR

Zamanla oturakların alem halini aldığının kaydedildiği kitapta, köy oturakları hakkında şu bilgiler veriliyor:

"İsmil ve İçeri Çumra ilçelerinde Corruk lakaplı kişiler vardı. Bunlar oturaklara gider, komiklik yapar, oyun çıkarırlardı. Denilebilir ki; adeta show yapan bu insanlarla ilk stand-up, Konya köylerindeki oturaklarda başlamıştır."

Bugün yok olmaya yüz tutan oturak eğlencelerinin yerini "Barana"denilen, Konya türkülerinin çalınıp söylendiği haftalık toplantıların aldığının aktarıldığı kitapta, "Konya oturaklarındaki türkülerin muhafaza edildiği bu meclislerde bazı türkülerde bulunan müstehcen sözler değiştirilmektedir" deniyor.

YENİ NESLİN İLAHİLİ OTURAKLARI

Kitapta, artık aile ortamında düzenlenen "Barana" denilen oturaklardaki değişimler de şöyle sıralanıyor:

"Şehir merkezinde düzenlenen yeni nesil oturağında 250 kadar olan oturak türkü repertuvarı, 100'e kadar inmiştir. Çünkü kaynak kişiler birer birer ölmekte ve her giden yanında 10-15 türkü götürmektedir.

Ancak, yeni nesil oturaklarındaki en büyük değişim, bu toplantılarda türkünün yanı sıra ilahilerin de okunmasıdır. Konya oturaklarının geçmişinde görülmeyen bu uygulama, kentteki muhafazakar yapının Konya oturaklarına yansımasıdır. Oturaklarda türkü ve ilahi aralarında bol bol içilen çay içilmektedir. Çalınan türküler ise artık özelliğini kaybetmiş, bir türkünün bir çok söylenişi ortaya çıkmıştır."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.