HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Suat Paşa diyor ki

15.08.2001 00:00:00
Fatih Altaylı'nın programında korgeneral Suat paşa bir gerçeği açıkça ortaya koydu.

Suat paşa net bir ifadeyle şöyle diyordu:

Avrupa ve ABD'de pekçok eyalet parlamentosu ve ülke parlamentoları,Türkiye aleyhine, Ermeni soykırım iddiası lehine kararlar aldılar. Şimdi sıra tazminat ve toprak talebine gelmiştir.

Türkiye AB'ye girerse AB parlamentosu Türkiye aleyhine tazminat ve toprak vermeye karar verecektir.

Egemenlik ve bağımsızlık haklarının kısmen devredilmiş olmazsı elimizi, kolumuzu bağlayacaktır.

Bu durum, ülke aleyhine açık bir zarar getirmektedir.

Kıbrıs'ta, Türk askeri işgalci sıfatıyla adadan çıkarılacaktır. Ada geçmiş günlerinden daha da geriye gidecektir.

Suat paşanın bu yaklaşımı bir bakıma askerin yaklaşımıdır. Akl-ı selim olan her vatanseverin yaklaşımıdır. Açıkça benim yaklaşımımdır. Milli değerlere bağlı olanların yaklaşımıdır.

Bu ifadelerle bir daha asker-sivil bütün vatanseverlerin bütünleştiğini gördük.

Zaten değerli ilim adamımız Prof. Dr. Haydar Baş Bey, yıllardan beri bu gerçeklerin altını çiziyor.

7 Nisan'da Trabzon'da, 20 Mayıs'ta İstanbul'da, 10 Haziran'da Ankara'da yapılan mitinglerde "Ermeni soykırım iddiaları reddedilmiş bağımsızlık vurguları yapılmıştı. Sadece Türk bayrağının dalgalandığı bu mitinglere 500 binlerin katılması, "Bu vatan bizimdir bizim kalacak" sloganlarının atılması olayı daha da net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Oturumda, Suat paşanın bu tespitlerine rağmen olayı demagoji ile mecraından uzaklaştırmaya çalışan bir kaç insan vardı. Bu şahıslar tıpkı Yılmaz gibi düşünüyorlar. Ülkenin bir an önce AB'ye girmesinden yana idiler. Doğrusu bu adamların söz ve savunmaları bir mantık taşımıyordu. Adeta gümrük birliğine girişte olduğu gibi, yine önü sonu belli olmayan bir macera ile karşı karşıya bulunuyoruz.

Parlamentonun önümüzdeki günleri çok ayık bir kafayla değerlendirmesi gerekir. Ülkenin güvenliğini tehlikeye atacak, egemenlik ve bağımsızlığımızı devredecek bir karara imza atmaması gerekir.

Globalleşme adı altında, manevi değerlerini, maddi değerlerini, egemenliğini, bağımsızlığını tehlikeye atan bir ülkenin, bir daha geri dönmesi pek kolay olmaz. Gelinen bu noktada yeniden iyice durup düşünmek lazım, asker neden olayı kuşkuyla karşılıyor. Vatanseverlerin karşı tavırları nereden kaynaklanmaktadır?

Bu suallere doğru ve tatminkar bir cevap bulmak şarttır ve de elzemdir.

Aksi taktirde, bir avuç maceracının gayreti ile koca bir ülke tutsak edilirse gerçekten yazık olur. Bu halkın eline koluna kelepçe vurmak kimsenin hakkı olmasa gerektir.
 
Baki Bektaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.