HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

'Takas' ticarette yeniden gözde

17.05.2001 00:00:00
Küresel ekonomideki yavaşlama, 1997-98'deki Asya mali krizinin olumsuz etkilerinin hala atlatılamaması nedeniyle, döviz sıkıntısı çeken bazı ülkeler dış ticarette takasa yeniden yöneliyor.

Asya mali krizinden en büyük darbeyi alanlardan Tayland, Rusya'ya pirinci satıp karşılığında suni gübre almayı planlıyor. Tayland SanayiBakan Yardımcısı Pichet Sathirachawal'ın Rusya'yı bu haftaki ziyaretinde, 250 bin metrik ton pirinç karşılığı Rusya'dan 50 bin metrik ton suni gübre alımı tüm yönleriyle görüşülecek. Tayland ve Rusya ikili takas ticareti konusunda mutabakat zaptını daha önce imzalamışlardı. Tayland, artan pirinç stoklarını takas anlaşmaları ya da devletten devlete satışlarla azaltmayı hedefliyor. Bu ülke Endonezya'dan, yağmur bombası atabilenler dahil, tarımsal amaçlı uçak alımı karşılığında pirinç, şeker, tapyoka (yerel bir tarım ürünü) ya da suni gübre satmayı, Malezya'dan petrol alıp bedelini pirinç ihracatıyla ödemeyi planlıyor. Endonezya petrol rafineri kapasitesi yetersiz kaldığında, Tayland'dan petrolünün işlenmesini talep etmişti. Bundan sonra da Ortadoğu'dan ithal edilen petrol Tayland'da rafine edildikten sonra Endonezya'ya iç tüketim için sevkedilecek. Endonezya'da rafine edilen petrol ise birinci kalite fiyatıyla Japonya'ya satılacak.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.