HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Takvim Yaprağından

12.06.2001 00:00:00
Osmanlı Devleti'nde Ehl-i Beyt sevgisi

Hz. Ali (kv) ve Hz. Fatıma'nın (ra) çocuklarından Hz. Hüseyin'in soyundan gelenlere "seyyid", Hz. Hasan'ın soyundan gelenlere de "şerif" denilmektedir.

Osmanlıyı ayakta tutan amillerden biri de "ehl-i beyt"e büyük bir muhabbet beslemesi ve Hz. Peygamber soyundan gelen nesle çok değer vermesi, hürmet göstermesidir. Osmanlı, sırf bu hürmet ve saygının işareti olarak ve onların işlerini görmek üzere görevli memurlar tayin etmiştir. Osmanlı Devlet teşkilatında Seyyid ve Şeriflerin nüfus kayıtlarını tutan ve işleri ile ilgilenen bu kişilere "Nakibu'l-Eşraf", bu işi yapan müesseselere de "Nakibu'l-Eşraflık" denilirdi. "Nakibu'l Eşraf"ların "seyyid" ve "şerif"lerle ilgili olarak tuttukları defter ve listelere "şecere-i tayyibe" adı verilirdi. Osmanlı Devletinde bu amaçla ilk tayin Sultan Yıldırım Bayezid zamanında yapılmış, tayin edilen ilk kişi de Emir Buhari'nin talebelerinden Seyyid Ali bin Muhammed olmuştur. "Nakibu'l-Eşraflık" müessesesi Osmanlının son zamanlarına kadar devam etmiştir.

Susmak mı, konuşmak mı hayırlı?

Bir gün İmam-ı Şafii Hazretlerine bir soru sordular. Tefekkür halindeki İmam Şafii Hazretleri cevap vermekte gecikince etrafındakiler ısrar ederek; - "Niçin susuyorsunuz?" dediler. O, şu cevabı verdi:

- "Susmak mı hayırlı, konuşmak mı onu düşünüyordum."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.