HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Takvim Yaprağından

26.06.2001 00:00:00
Allah rızasını tahsil örneği

Yavuz Sultan Selim, hilafetin de Osmanlılara geçtiği Mısır seferinden dönüşünde Ordu-yu Hümayun Anadolu kıyısına geldiğinde halkın, padişahı alkışlamak için İstanbul sokaklarına döküldüğü haberi geldi. Yavuz çok sıkıldı. Sahilde gecenin beklenmesini emretti. Kimse bu işe bir mana veremedi. Birşey sormaya da cesaret edemiyorlardı. Güneş ufuktan kayboldu, etraf karardı. Fakat Yavuz da hiçbir hareket yoktu. Sonunda devrin büyük alimlerinden İbn-i Kemal, dayanamayarak huzura çıktı.

- "Padişahım! Asker kullar merak içinde. Halk sokaklara dökülmüş vaziyette sizi alkışlamayı beklemekte. Lakin siz şehre girmezsiniz. Bunun sebeb-i hikmeti nedir?" diye sordu.

Yavuz Sultan Selim Han şu müthiş cevabı verdi:

- "Efendi! Sen bizi hala tanıyamadın mı? Biz şan, şöhret ve alkış toplamak için değil, Allah rızasını tahsil için savaşırız."

Yavuz, ancak yatsı vaktinden sonra bir kayığa bindi, kimseye görünmeden karşı sahile geçti ve sarayına gizlice girdi.

100 Mısır'a bedel Sinan

Ridaniye savaşının kazanılmasıyla birlikte Mısır Yavuz Sultan Selim tarafından fethedildi. Yavuz, zafer müjdesine sevindiği bir sırada Sadrazam Hadım Sinan Paşa'nın şehit düştüğü haberi geldi. Gözleri yaşardı ve ağzından şu cümleler döküldü:

- "Mısır'ı aldık, ama yüz Mısır'a bedel Sinan'ımızı kaybettik."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.