HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Takvim Yaprağından

28.08.2001 00:00:00
Katılaşan kalbin ilacı

Evliyanın büyüklerinden Abdullah bin Hubeyk'e; "İyi insanları nasıl ayırd edebiliriz?" diye sordular. Cevaben şöyle buyurdu:

- "İyi insanların güzel adetlerinden birisi, Allahu Teala'yı gece gündüz anmalarıdır. O'nu anma zikir kalb ve dille olur. Ancak kalbin zikri daha üstündür."

Sonra şunları buyurdu:

- "Kalblerinizi, Allahu Teala'yı anmakla diriltiniz. O'nun korkusuyla doldurunuz. O'nun sevgisiyle nurlandırınız. O'na kavuşma arzusuyla sevinçlendiriniz ve biliniz ki; O'na olan sevginiz derecesinde yükselir, niyetlerinizin doğruluğu ile nefsinizi kahreder, şehvetlerinizi yenip amellerinizi temiz kılabilirsiniz."

Helal lokmaya çok dikkat eder şöyle buyururdu:

- "Beş şey vardır, kalp katılaştığı zaman onun ilacı olur: Birincisi, salih kimselerle görüşmek ve onların meclisinde bulunmak. İkincisi, Kur'an-ı Kerim'in manasını düşünerek okumak. Üçüncüsü, karnını doyurmayıp, helalden az bir şey yemekle yetinmek. Zira helal yemek kalbi aydınlatır. Dördüncüsü, Allahu Teala'nın kafir ve günahkar için hazırladığı azabı ve tehdidini düşünmek. Beşincisi, kendisini Allahu Teala'ya kulluk vazifesini yapmakta ve noksan görmek, bununla beraber Allahu Teala'nın lütuf ve ihsanını düşünmektir."

HARAB VE TÜRAB

Hatemü'l-Esam Hazretlerine;

- "Bizden biri, ne zaman ve nasıl dünyaya ibret gözü ile bakanlardan olabilir?" diye sorulduğunda şu cevabı verdi:

- "Dünyada herşeyin sonunun harab, her şahsın gideceği yerin de türab (toprak) olduğunu gördüğü zaman... Bir kimsenin evinde veya yakınında bir cenaze çıkar da o kimse bundan ibret almazsa, ona ne ilmin, ne hikmetin, ne de va'z ve nasihatin bir faydası yoktur."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.