HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Topkapı Sarayı'nda güvenlik eğitimi

09.08.2001 00:00:00
Topkapı Sarayı Müzesi'ne yeni atanan ve çoğunluğu bayanlardan oluşan güvenlik görevlilerine, ziyaretçilerle olan davranış ve ilişkiler konusunda eğitim verildi.

Müzede, Kültür Bakanlığı Personel Daire Başkanlığı'nca düzenlenen İç Hizmetler Eğitim Semineri kapsamında eğitim veren Kalite Derneği (KAL-DER) Yönetim Kurulu üyesi Dr. Engin Sağdıç, her ziyaretçinin bir müşteri olarak görülmesi gerektiğini belirterek, müze ve benzeri mekanlardaki güvenliğin de fiziki dayanıklılık, sabır, dikkat, güler yüz ve saygı gerektirdiğini söyledi.

İletişimin seviyesi ve içeriğine dikkat edilmesinin önemini vurgulayan Dr. Sağdıç, şunları kaydetti:

"Konuşurken karşıdaki insanın yüzüne bakılmalıdır. Ziyaretçilerle, onları rahatsız etmeyecek derecede göz iletişimi kurulmalıdır. Sıcak ve dostça tebessüm edilmelidir. Eller, cepte tutulmamalı, kollar kavuşturulmamalıdır. Bir ifade şekli olan beden diline dikkat edilmelidir. Özellikle yabancı turistler asında farklı görünümde olanların varlığı kabul edilmeli, herkesin kendisine ait birdoğrusu olduğu unutulmamalıdır."

YABANCI DİL SORUNU VAR

Kültür Bakanlığı Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürü Alpay Pasinli de, eğitimin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, çoğunluğunu bayanların oluşturduğu güvenlik ve koruma görevlilerinin bakanlık tarafından merkezi sınav sistemiyle atandığını anlatarak, gri-siyah üniforma giyecek olan görevlilerin silah, kelepçe ve cop taşıyacaklarını bildirdi.

Müzeye ilk kez bu yıl bayan güvenlik ve koruma görevlisi atandığını, bunun da tesadüf olduğunu belirten Pasinli, "Bayanların çok olması müzede yumuşak bir görüntü sergileyecek ve fizik olarak ziyaretçilerde daha estetik izlenim yaratacaktır" dedi.

Pasinli, görevliler arasındaki telsiz iletişiminin geliştirileceğini ve bundan sonra eğitim seminerlerinin yılda bir kez olmak üzere tekrarlanacağını kaydetti.

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Filiz Çağman da, müzeye 45'i bayan olmak üzere toplam 60 kişinin atandığını ifade ederek, 18-25 yaş grubundaki görevliler arasında üniversite mezunu ve Açıköğretim Fakültesi'nde okuyanların da bulunduğunu anlattı.

Yeni atananların yabancı dil konusunda yetersiz olduğunu söyleyen Çağman, kısa dönemli kurslarla bu eksikliğin giderilmeye çalışılacağını bildirdi.

Çağman, tesadüf de olsa müzede erkeklerin yanı sıra bayanların da güvenlik görevlisi olarak çalışmasının toplumsal eşitlik bakımından önemli olduğunu, tavır ile davranışlar açısından yarar sağlayacağını belirterek, "Bayanlar daha istekli çalışıyor. Artık çalışanlar birbirlerine karşı daha saygılılar. Ayrıca bayanlar daha yumuşak bir görünüm sergiliyorlar" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.