HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Tuhaf Bir Serüven

25.10.2003 00:00:00
Tuhaf Bir Serüven Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları'ndan çıkmış bir Charles Dickens romanı. Her kitabı ayrı bir edebiyat klasiği kabul edilen güçlü yazar Charles Dickens'ın bu eserini yine güçlü bir kalem olan Ahmet Kabaklı dilimize aktarmış. Eserde bir gazetecinin soluk soluğa yaşadığı maceralar anlatılırken, haddini bilmeyen insanların budalalıkları soğukkanlılıkla ve nefis bir üslüpla hicvediliyor.

Ahmet Kabaklı dilimize çevirdiği eser hakkında şu tespitleri yapıyor:

"Charles Dickens, henüz genç bir yazarken bir gazete ona mizacına uygun bir teklif yaptı. O zaman ünü Londra'yı dolduran bir kulüp vardı. Dickens, o kulübün iç yüzünü öğrenip gülünç edecekti.

Sanki "Pickwick Kulüp" adındaki bir derneğin gizli kağıtlarını ele geçirmiş gibi davrandı. Küçük cüzler halinde Mr. Pickwick'in maceralarını yazmaya koyuldu.

7 Şubat 1812'de Londport, (Portsea)'da doğan John Huffan Charles Dickens, ondokuzuncu yüzyıl İngiliz romanının en büyük ustalarından biridir.

Orta maaşlı disiplinsiz bir baba ile aydın bir annenin çocuğudur. Charles iki yaşında iken Dickens'lar Londra'ya taşınmış ve romancımızın didişmeli hayatı ondan sonra başlamıştır.

Kundura boyası atölyelerinde çıraklık yaptı, bir avukat yanında katip oldu, gazetelere adliye muhabirliği yaptı ve nihayet Lordlar Kamarası'nda steno yazıcısı oldu.

Bu maceralı ve çekişmeli yaşamanın bütün izleri "Pickwick'in Tuhaf Maceraları"nda görülecektir. İşsiz güçsüz mirasyedilerin beceriksiz ve gülünç halleri, kurnaz garsonlar, açıkgöz tufeyliler, palavracı ve meteliksiz talebeler. Londra'nın ve taşranın göz görmedik izbeleri, zindan hayatının türlü facia ve dramları, okuyacağınız eseri doldurup taşıracaktır."

Anlayacağınız rahmetli Kabaklı Hoca sizi Tuhaf Bir Serüven'e davet ediyor.

Tel: 0212 526 16 15.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.