HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 EYLÜL 2021, CUMARTESİ

Türkiye'nin bayramı yakın

12.11.2001 00:00:00
Kısa bir süre ara verilen kuvay-ı milliye toplantılarına yeniden start verildi. İlk toplantı da kuvay-ı milliye kavramı açısından önemli bir anlam taşıyan serhat şehri Gaziantep'te gerçekleştirildi. Gaziantep'in güzide mekanlarından Hollywood tesislerinde icra edilen proğrama binlerce Gazianteplinin yanısıra bundan önceki kuvay-ı milliye toplantılarının Türk siyasi hayatına armağan ettiği Bağımsız Türkiye Partisi yetkililerinin de iştirak etmesi, hem kuvay-ı milliye hareketinin Türkiye için ne kadar büyük bir önem taşıdığını ortaya koydu. Hem de salonu tıklım tıklım dolduran binlerce Gaziantepliye ülkemizin geleceğine güvenle bakabileceği coşkulu saatler yaşattı. Kuvay-ı milliye hareketinin mimarı Prof. Dr. Haydar Baş'ın da toplantıya katılarak Türkiye'nin meselelerini teşhis ve çok kısa zamanda çözüm getirecek projelerini aktaran bir konuşma yapması, bu güven ve coşkuyu geri dönülmez zirve noktalara taşıdı.

TÜRKİYE PRANGALARINI KIRACAK

Kuvay-ı milliye toplantılarının müdavimlerinden Gazeteci-Yazar Ali Değirmenci burada yaptığı konuşmada, 80 sene önce Antep neyi yaşadı ise bugün de aynı şeyi muhtevası değişik boyutlarda yaşadığına dikkat çekti. "80 sene önce dimdik ayağa kalkmasını bilen milletimiz bugün de dimdik ayağa kalkmasını bilir" diyen Değirmenci, bu ayağa kalkışın emarelerinin Prof. Dr. Haydar Baş'ın önderliğinde kuvay-ı milliye ruhunun yeniden harekete geçmesiyle kendini göstermeye başladığını belirtti.

Eğitimci-Yazar Ali Gedik, Türkiye'de her şeyin dışa bağımlı hale geldiği tespitinde bulunarak, "Madem ki her şey dışa bağımlı hale geldi. O halde Türkiye'ye Bağımsız Türkiye Partisi gerek" dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi'nin kurucu üyelerinden Baki Bektaş, güncel bir örnek olan Fatih Terim'in, Milan'daki görevine son verilmesine dikkat çekerek, "Haçlı zihniyeti bir futbol adamına bile tahammül edemedi. AB gibi oluşumlarda milletimize hiç tahammül edemez" dedi. Baki Bektaş, kuvay-ı milliye ruhunun yeniden şahlanışının doğurduğu BTP'nin üzerimizdeki prangaları kıracağını, bağımsızlığımızın üzerine bastırılan eli kaldıracağını ve Türkiye'yi yeniden tam bağımsızlığına kavuşturacağını söyledi.

KUVAY-I MİLLİYE RUHUNUN ÖNEMİ

Tıbbiyeliler Cemiyeti Genel Başkanı Dr. Abdullah Terzi, problemlerimizi bizden başkasının çözmesini beklemenin ham hayalden ibaret kalacağını belirterek bir başka tehlikeye şöyle dikkat çekti: "Bugün muhafazakar, milliyetçi bildiğimiz insanlar arasında da 'ABD, AB olmadan bu işler olmaz' anlayışı hakimdir. Asıl tehlikeli olan şey işte bu şekilde gönüllerin ve kafaların işgal edilmişliğidir. Teslimiyetçiliktir. Mandacılıktır. O gün bu teslimiyetçilik ve mandacılığı yıkan Mustafa Kemal Atatürk etrafında kenetlenen kuvay-ı milliye ruhu idi. Bugün de liderini çıkaran kuvay-ı milliye ruhu ve partisi olacaktır."

TÜRKİYE'NİN SİGORTASI

BTP Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ömer Eyercioğlu, Prof. Dr. Haydar Baş'ın tezleri ile bu milleti tekrar ayağa kaldıracaklarını belirterek, Prof. Dr. Baş'ın, Türkiye'nin meselelerine acil çözüm getiren tezlerini başta Gaziantepliler olmak üzere bütün Türkiye'nin can kulağı ile dinlemeye ve gereğini yerine getirmeye olan ihtiyaca dikkat çekti. Birtakım yeni oluşumlarla Türkiye'nin önüne yeni tuzaklar kurulduğuna da dikkat çeken Eyercioğlu, "Direksiyonu yanlış ellere teslim etmekten çok çektik. Bir kez daha aldatılmak için zamanımız yok. Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın tezleri uygulandığında memleketimizin önü 2x2=4 gibi açılacak; böylece hem ecdadımız bizden razı olacak hem de evladımız bize rahmet okuyacaktır" dedi.

"Ne kadar beceriksiz olunursa olunsun bir ülke bu kadar kötü hale getirilemez. Bu ülke sadece beceriksizliğin değil teslimiyetçiliğin kurbanıdır. Ne ekeceğini, kimi seçeceğini yabancıların belirlediği bir ülke manzarası ile karşı karşıyayız" diyen İbrahim Berk ise böyle bir ortamda Türkiye'nin sigortası olarak bir insanın, Prof. Dr. Haydar Baş'ın ortaya çıktığını, milletin kendi içinden kahramanlarını çıkardığını ve ülkemizi büyük zaferlere götürecek bayramları şimdiden kutlamamız gerektiğini söyledi.

ÇÖZÜM MİLLİ EKONOMİK MODELDE

BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi ise yaptığı konuşmada, BTP'yi bir vatan borcunu ifa ve milletin beklentisi üzerine kurduklarını söyledi. Kronikleşen problemlere çözümlerin BTP'de bulunduğunu söyleyen Dr. Kepekçi, Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Tam bağımsızlık için ekonomik bağımsızlık şarttır" sözünü hatırlatarak, ekonomik bağımsızlığımızın bugün mimarlığını Prof. Dr. Haydar Baş'ın yaptığı ve BTP'nin de proğram haline getirdiği milli ekonomik modelden geçtiğini belirtti. İktidarı, muhalefeti, yenilikçileri, Demirel, Çiller, Yılmaz'ı ile mevcut siyasilerin, ekonomik proğram, enflasyon, para politikaları, vergi, yönetim vs. konularında milleti deneme tahtasına çevirdiklerini söyleyen Dr. Kepekçi, şunları söyledi: "Bugün siyaset de ekonomi de bitmiştir, tükenmiştir. Gelişmeler Prof. Dr. Haydar Baş hocamızı hep haklı çıkarmıştır. Ülkemizin problemlerinin çözümünün hocamızın elinde olduğu ortaya çıkmıştır. Çünkü hocamız ekonomiyi de siyaseti de adeta bir şiir gibi okumaktadır. Ülkemiz ve insanları son şansını kullanma durumu ile karşı karşıyadır. Tarihi bir sorumluluk, tarihi bir vebal ile karşı karşıyadır. Onun için önüne gelecekleri çok iyi değerlendirmek ve tercihini ona göre yapmak zorundadır. Tercihini kuvay-ı milliyeden yana yapmayı bilmek zorundadır."

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

12.11.2000, 12.11.1999, 12.11.1998, 12.11.1997, 12.11.1996, 12.11.1995, 12.11.1994, 12.11.1993, 12.11.1992, 12.11.1991, 12.11.1990, 12.11.1989, 12.11.1988, 12.11.1987, 12.11.1986, 12.11.1985, 12.11.1984, 12.11.1983, 12.11.1982


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.