HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 16 MAYIS 2021, PAZAR

Türkler heryerde Türk

02.10.2005 00:00:00


Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan bir Türk mahallesinde Türk gelenek ve görenekleri yaşatılıyor. Mahallede, Türk bakkalı, Türk fırını, hatta Türk camii bile var.Suriye'nin başkenti Şam'da Kaysun Tepesi'nin eteklerine yıllar önce Osmanlı döneminde yerleşen Türkler bu bölgede, kendi örf ve adetlerini yaşatarak, Türk kahvesi, Türk bakkalı hatta Türk camisi inşa etmiş. Suriye'de nüfuslarının 600-700 bin civarında olduğunu söyleyen Suriyeli Türkler, en büyük özlemlerinin anavatan Türkiye olduğunu belirtiyor. Aralarına sınırların girmesinden sonra Türkiye'de kalan bazı akrabalarıyla ayrıldıklarını, bir kısmının Türkiye'de, bir kısmının da Suriye kaldığını belirten Türk Camisi imamı Tacettin Aklan, "Buradaki Türkler 50-60 yıldır Suriye'de yaşıyor. Kaysun Dağı'nın eteğinde bir Türk mahallesi kuruldu. Bizler burada doğduk, burada yaşıyoruz" dedi.

Dünyanın her yerindelerTarih boyunca en geniş coğrafi alana yayılmış milletlerden biri olan "Müslüman Türkler", yalnızca Suriye'de değil, Çin ve Moğolistan içlerinden başlayarak Batı Türkistan, Kafkasya, Türkiye ve Balkanlar'dan Kosova, Makedonya, Sancak, Bosna'ya kadar uzanan bir alanda yaşıyor. Bugün de "Müslüman Türk dünyası" dendiği zaman, Müslüman Türk halklarının çoğunluk veya azınlık durumunda yaşadığı bölgeler kastediliyor. Ayrıca, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) içinde de birçok Türk boyu bulunuyor. Tatar, Başkurt ve Çuvaş boylarının ve Fin-Uygur kavimlerinin yaşadığı İdil-Ural bölgesinde, Yakutistan ve Altay Dağları ile Baykal Gölü arasındaki Altay, Hakas ve Tannu-Tuv bölgelerinde Türkler bulunuyor. Bunun dışında, Bulgaristan'ın Deliorman, Mestanlı, Kızanlık, Varna, Filibe, Plevne bölgelerinde, Yunanistan'da Batı Trakya'da, Polonya'da, Romanya'nın Dobruca ve Besarabya bölgelerinde, Kuzey İran'da, Kıbrıs'ta, Irak'ın Kerkük bölgesinde, Suriye'de Lazkiye, Şam ve Azez'de, Afganistan'da da Türklerin yaşadığı biliniyor.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.