HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Üniversiteler borç batağında

19.09.2001 00:00:00
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, elektrik, su ve doğalgaz borçlarını ödeyemez hale geldiklerini belirterek, "Ödenek konulmazsa bu işin sonu eğitim-öğretimin durmasına kadar gidebilir" dedi.

Prof. Dr. Aras, 2001-2002 eğitim-öğretim yılına dün başlayan Ankara Üniversitesi'nin 6 trilyon lirayı aşkın elektrik, su ve doğalgaz borcu bulunduğunu, cezalarıyla birlikte bu miktarın daha da arttığını bildirdi.

Borçları ödeyecek güçleri bulunmadığını, borçları yüzünden icralık olduklarını belirten Prof. Dr. Aras, bazen bütçe ödeneğinin serbest bırakılmasının gecikmesinden dolayı borçları zamanında ödeyemediklerini ifade etti.

Durum vahim

Prof. Dr. Aras, şöyle devam etti: "Borcumuzu ödeyebilmemiz için yeni bütçe ödeneği konulması lazım. Maliye Bakanlığı ile bu konularda görüşmeler yapıyoruz. İnşallah çözülür. Ödenek konmazsa, elektrik, su ve doğalgazın kesilmesi söz konusu. O zaman eğitim-öğretim yapılamaz hale gelir. Önümüz kış. Isınmayan, aydınlanmayan sınıflarda ders yapılamayacağı açık. Sorun zamanında çözülmezse, bu işin sonu, eğitim-öğretimin durmasına kadar gidebilir. Olay bu derece vahim."

Cami benzetmesi

Prof. Dr. Aras, şunları kaydetti: "Eğitim kurumları borçlarını ödeyemiyorlar. Yeterli ödenek ayrılmalı. Türkiye bir ekonomik kriz içinde. Belediyeleri de bu açıdan bakıldığında haklı görmek lazım ama Türkiye'de 70 bin küsur cami var. Bunların herşeyi ücretsiz karşılanırken, hiç olmazsa bizden ceza almasınlar. Bizden ceza almamaları ve indirimli bir tarife uygulamaları konusunda belediye başkanlarından anlayış bekliyoruz. Biz, (Borcumuzu ödeyemeyelim) gibi bir direniş içinde değiliz Ama bu soruna bir çözüm bulunması şart."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.