HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Yardımlar yetersiz!

22.10.2005 00:00:00
"Kaz gelecek yerden tavuk esirgemeyelim" diyenler Pakistan'a, ABD'ye yaptıkları yardımı yapmıyorlar. Yaşadığı kasırga felaketleri sonrası dünyanın dört bir yanından yardım gönderilen ABD'ye yapılan yardımlar çok daha zor durumda olan Pakistan'a yapılmadı. Kısaca dünya yardım yaparken bile çıkarını düşünüyor. İnsanlık ise yok denecek kadar az!

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Güney Asya depreminin ardından yabancıların yeniden inşa çalışmaları için vaat ettiği yardım miktarının tümüyle yetersiz olduğunu söyledi.

Müşerref, BBC'ye verdiği demeçte, 620 milyon dolar civarında bir yardım sözü verildiğini, ancak ülkesinin yıkılan bölgeleri yeniden inşa etmek için 5 milyar dolara ihtiyacı olduğunu söyledi. Pakistan lideri, Pakistan'ın muhtemelen 500 bin yeni konut inşa etmesi gerekeceğini bildirdi. Müşerref, ayrıca depremin vurduğu bölgelere kıştan önce yardım ekiplerinin ulaşacağından emin olduğunu, ancak halen kazazedeler için acil çadır ve branda ihtiyacı bulunduğunu söyledi.     Deprem krizine geç tepki verdiği eleştirileriyle karşı karşıya kalan orduyu da savunan Müşerref, Pakistan ordusunun çok zor koşullar altında çalışmasına rağmen, yardım faaliyetini iyi yönettiğini kaydetti. Pakistan'da deprem nedeniyle 3 milyon kişinin uygun barınağa ihtiyacı olduğu tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler (BM), kış nedeniyle ikinci bir ölüm dalgası olabileceği uyarısı yaparak acil yardım çağrısında bulunmuştu. Öte yandan, Pakistan'da depremzedelere yardımcıolmak üzere, Küba'nın gönderdiği yaklaşık 100 sağlık görevlisi İslamabad'a ulaştı.  Son gelen ekiple birlikte Pakistan'daki Kübalı doktor, hemşire ve diğer sağlık görevlisi sayısı da 200'e ulaşmış oldu.  Havana'dan 26 saatlik uçuşla gelen ve Ravalpindi'de bir askeri üste Reuters ajansına açıklama yapan Kübalı sağlık görevlilerinden Francisco Rivera, Pakistanlılara yardım etmek üzere orada olmaktan mutluluk duyduklarını ve bu kadar uzun bir uçuşa rağmen çalışmaya hazır olduklarını söyledi.  Kübalı yetkili Rodrigo Parrilla, sağlık ekibini Pakistan'a bizzat Küba lideri Fidel Castro'nun gönderdiğini ve ekibin bu ülkede en az 90gün kalacağını açıkladı. Kübalılar, Pakistan'a yardıma gelen en büyük sağlık ekipleri arasında yer alıyor.


Senteks
Panax nedir
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.