HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Yeni bütçe için düğmeye basıldı

04.07.2001 00:00:00
Hükümet, 2002 yılı bütçesi hazırlıkları için start verdi. Başbakan Bülent Ecevit imzasıyla yayımlanan 2002 yılı Bütçe Çağrısında, yeni yılda bütçeden 5 katrilyon liralık yatırım yapılacağı belirtildi. Resmi Gazete'de yayımlanan Bütçe Çağrısında, ekonomide son dönem yaşanan gelişmelere değinildi ve enflasyonun en önemli nedenlerinin başında kamu açıklarının geldiği vurgulandı. Kamu kesiminin ihtiyaçlarının mevcut kıt kaynakları daha etkin şekilde kullanma anlayışı içinde yeniden değerlendirilmesinin büyük önem taşıdığına işaret edilen Çağrıda, "Bu çerçevede kamu kesimine tahsis edilen kaynakların kamu kuruluşlarınca etkin ve verimli bir şekilde kullanılması her zamankinden daha fazla önem arzetmektedir" denildi.

Yatırımlara ödenek kısıtlı

Bütçe Çağrısında, "Sınırlı bütçe imkanları ile çok sayıda projeden oluşan bir kamu yatırım programının yürütülmeye çalışılması, yatırımların ulusal ekonomiye zamanında kazandırılmasında karşılaşılan temel sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum, öncelikli projelere dahi uygun zamanda yeterli kayak tahsis edilmemesine, yatırımların tamamlanma süresinin uzamasına ve ekonomiye maliyetlerin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, kamu yatırımlarının yeniden ele alınması ve kısıtlı kaynakların etkin şekilde kullanılması sağlanarak yatırımların tamamlanma süresinin normal düzeye indirilmesi büyük bir önem arzetmektedir" görüşlerine yerverildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.