HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 09 MAYIS 2021, PAZAR

Yuvada esrarengiz ölüm

05.11.2005 00:00:00
Erzurum'da Zübeyde Hanım Çocuk Yuvası'nda kalan 13 aylık bir bebek öldü.Erzurum'da 0-6 yaş grubu çocukların barındığı Zübeyde Hanım Çocuk Yuvası'nda kalan 13 aylık bir bebek rahatsızlanınca önceki gün öğle saatlerinde hastaneye kaldırıldı. Bebeğin yapılan kontrolün ardından tekrar yuvaya getirildiği, ancak dün sabah saatlerinde hayatını kaybettiği öğrenildi.

Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, yaptığı açıklamada, söz konusu bebeğin rahatsızlanmasının ardından sosyal hizmetler uzmanı nezaretinde Aziziye Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldığını belirterek, bebeğe zatürree başlangıcı ve göz nezlesi teşhisi konduğunu söyledi.

Güvenç, kontrolü yapan doktorun kararı neticesinde bebeğin hastanede yatırılmadığını belirterek, şunları kaydetti: "Bayramın ilk günü öğle saatlerinde rahatsızlanan çocuğumuz hastaneye götürülmüştür. Çocuğumuza gereken ilaçlar da alınmıştır. Ancak hastanede yatırılmaması kontrolü yapan doktorun kararıdır. Olayla ilgili idari inceleme ve adli takibat başlatıldı. Çok üzgünüz."      ŞU ANDA OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA YAPILIYORSağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum'daki yuvada meydana gelen bebek ölümüyle ilgili olarak, başlatılan soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

Akdağ, Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndaki ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yurt ve çocuk yuvalarıyla ilgili kontrol, inceleme ve değerlendirmelerin ilgili bakanlık tarafından yapıldığını belirterek, olay sonrası başlatılan soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. Yapılacak soruşturmanın ardından kesin sonuca varılabileceğini belirten Akdağ, şunları kaydetti:

"Bir yavrumuz hastalanmış, üniversite hastanesine götürülmüş. Üniversite hastanesinde bu yavrumuza bir tedavi verilmiş daha sonra da yavrumuz vefat etmiştir. Şu anda olayla ilgili soruşturma yapılıyor. Sayın savcı da eğer bu hususta ihtiyaç duyarsa adli soruşturmasını yapacaktır. Onların sonucuna göre de; mesele nedir, ortada bir ihmal var mı, yoksa tabii bir hastalık sonucunda elde olmayan imkanlardan mı yavrumuz kaybedilmiş? Bunlar yapılacak araştırmalar sonucunda ortaya çıkacaktır."

SORUŞTURMA AÇILDI

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Erzurum Zübeyde Hanım Çocuk Yuvası'nda kalan 13 aylık bebeğin ölümüyle ilgili soruşturmanın hemen başlatıldığını bildirdi.Nimet Çubukçu, yaptığı yazılı açıklamada, Erzurum Zübeyde Hanım Çocuk Yuvası'nda kalan 13 aylık bebeğin hayatını kaybetmesini büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini kaydetti.

Kurum bakımı altındaki 13 aylık bebeğin rahatsızlanmasının ardından sosyal hizmet uzmanları tarafından dün bebeğin hemen Aziziye Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırdığını kaydeden Çubukçu, yapılan muayene ve tetkikler sonucunda bebeğe zatürree başlangıcı ve göz nezlesi teşhisi konulduğunu belirtti. Çubukçu, şunları kaydetti:

''Kontrolü yapan doktorun kararı doğrultusunda bebeğin durumu iyi görülerek hastanede yatırılmasına gerek görülmemiş, yuvada tedavisinin sürdürülebileceği aktarılmıştır. Ancak ne yazık ki, yavrumuz gece saat 03.30 civarında aniden rahatsızlanmış ve hayatını kaybetmiştir. Bebeğimizin kesin ölüm nedeniyse yapılacak otopsi sonucu ortaya çıkacaktır. Olayla ilgili soruşturma hemen başlatılmıştır. Soruşturma, Sağlık Bakanlığı'nın ve Erzurum Valiliği'nin kontrolünde yürütülmektedir.''


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.