logo
22 HAZİRAN 2024

Yüzyıl önce temelleri atılan cami öylece kaldı

100 yıl önce Kırşehir'de temelleri atılan 'Na Tamam' (tamamlanamamış) olarak bilinen cami yüksek binalar altında kaldı

27.01.2024 12:21:00 / İHA
100 yıl önce Kırşehir'de temelleri atılan 'Na Tamam' (tamamlanamamış) olarak bilinen cami yüksek binalar altında kaldı.
 
Eski Kırşehir Müftüsü Ahmet Müfit Kurutluoğlu ve cemaati tarafından yapımına başlandığı bilinen cami temeli, cumhuriyet ile yaşıt.
 
Şehirde 'Na Tamam' olarak bilinen alan koruma altında olmasına rağmen yüksek binalar arasında kalan cami çalışmalarıyla ilgili tarihi kaynaklardan bilgi veren Sosyal Bilgiler Öğretmeni Şenol Dönmez; bir asır önce temelleri atılmasına rağmen cami alanının tamamlanamadığını fakat minare alanı, minberi ve kıblesinin görüldüğünü söyledi.
 
Dönmez açıklamasında, "Bir asır önce temelleri atılmış fakat bırakılmış. Cami temeli 1920'li yıllarda atılmış. Cami gezildiğinde kıblesi, minaresi ve çevresinde eski mezar taşları var" dedi.
 
İstiklal Savaşı döneminde temelleri atılmış
 
Kırşehir'de var olan ve İstiklal Savaşı döneminde temellerinin atıldığı tarihi kaynaklarda yer alan cami, 100 yıl geçmesine rağmen temelleri üzerinde duruyor. Tarihi alanın koruma altında olmasının önemine dikkat çeken Dönmez, "Tarihi kaynaklar 'Na Tamam' ismini veriyor.
 
100 yıl öncesinden atılan temeller tamamlanamamış ve öylece kalmış" diye konuştu. Bölgede yaşayan vatandaşlar da cami temelinin geçmişte yaşayan insanlar tarafından atıldığını belirtiyor.
 
Caminin bulunduğu Kayabaşı bölgesi ise eski binaların bulunmasıyla bilinen bir mahalle olma özelliğini taşıyor. İHA
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 624 09 99
E-posta: internet@yenimesaj.com.tr gundogdu@yenimesaj.com.tr


WhatsApp iletişim: (542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez. Sözleşmesiz yazar, muhabir ve temsilcilere telif ödemesi yapılmaz.