HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

2023 hedefi ve uzay yolculuğu - 2

03.03.2021 00:00:00
'2023 hedefi ve uzay yolculuğu - 2' seslendirme dosyası:

2011 yılında hükümetçe açıklanan ve 2023'te ulaşmayı hedeflediğimiz başlıklardan bazılarını ve 2011 ile 2021 arasında bu başlıklarda nereden nereye gelindiğini dünkü yazımızda kaldığımız yerden aktarmaya devam edelim.

 

• Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içine gireceğiz

Bu hedef açıklandığında Türkiye 2011 yılında dünya ekonomi sıralamasında 17. sıradaydı. 2020 sonlarında bu sıra 20'ye geriledi. Görünen o ki bu gidişle senenin sonunda G-20 içerisinde de olamayacağız. 

 

• Arge harcamalarında birinci lige çıkaracağız. Bilgiyi ve teknolojiyi dünyaya ihraç eden ülke olacağız

Araştırma ve geliştirme yapacak, proje üretecek gençleri desteklemek şöyle dursun, onlara ülkede rahatça yaşama hakkını dahi vermiyoruz. Boğaziçi öğrencilerine reva görülen uygulamaları daha yeni gördük. BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş'ın ifadesi ile "bu gençlere bırakı destek vermeyi dövmeyin yeter."  Parlak beyinler ülkemizde yaşayamadığı ve kendine bir gelecek göremediği için Batı ülkelerine gidiyor. Orada bilgiyi ve teknolojiyi üretiyor. Biz de satın alıyoruz. Aşı örneğinde olduğu gibi.

 

• Türkiye'yi ileri demokrasiye taşıyacağız

Türkiye, Dünya Demokrasi İndeksine göre 2011 yılında 88. sırada iken 2020 yılında 154. sıraya geriledi. Basın özgürlüğünde, eğitimde de aynı şekilde dünya sıralamasında onlarca sıra geriye götürdüler. 

 

Şimdi bu insanların gelecek planlamasına, gelecek ile ilgili hayallerine  millet inanır mı?

Bu süreçte dünya sıralamasında ileri gittiğimiz hatta dünya birincisi olduğumuz alanlar da var. 

Örneğin dünyada kamudan en çok ihale alan firma Türk şirketi Limak. Dünyada kamudan en çok ihale alan 3. şirket Cengiz, dördüncü şirket ise Kolin. Kamudan en çok ihale alan ilk 5 şirketin 3'ü Türk şirketleri.  

Ülke ekonomisi dünya sıralamasında 20. sırada iken şirketlere verilen ihaleler listesinde ilk 5'te 3 şirketi sokmak kolay değil tabi. 

Bu başarıyı elde etmek için sahip olunan varlıklardan vermek yetmez. Geleceğinizi de ipotek etmeniz lazım. 

Bu konularda çok başarılı olan iktidar bu şirketlere bu boyutta büyük paraları aktarmak için sadece milletin bu güne kadar elde ettiği birikimleri vermekle kalmadı, gelecekteki kazancını da bu şirketlere bağladılar. Yol yapıldı, köprü yapıldı, hastane yapıldı. Millet gelecekte buraları kullandıkça bu şirketlere ödeme yapacak. 

Bu konularda kimse iktidarın eline su dökemez. 

2011'den 2023 gelindiğinde ülke ekonomisi geriye gitti. Yurttaşımızın ekonomisi geriye gitti. Ama bazı şirketler ve siyasetçilerin ekonomisi iyiye gitti. 

Nerede ise tüm hedeflerde ülke geriye giderken bu şirket ve kişiler hedeflerinin üstüne çıktılar. 

Şimdi uzay programında da hedeflerden uzak ama bu vesile ile birilerine para aktarmada çok başarılı olunacağı kesin.

 
Lütfullah Önder / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.