HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

AB için toplanıyorlar

17.09.2001 00:00:00
Milletvekilleri Avrupa Birliği'nin talepleri doğrultusunda Anayasa'nın 37 maddesini değiştirmek üzere bugün Meclis çatısı altında biraraya geliyor

TBMM Genel Kurulu, hükümet ortaklarının talebi ve Meclis Başkanı Ömer İzgi'nin çağrısı üzerine, Anayasa değişikliğine ilişkin kanun teklifini ele almak için bugün olağanüstü toplanıyor.

TBMM Başkanı Ömer İzgi'nin yöneteceği ve saat 15.00'de başlayacak birleşimde, öncelikle Anayasa değişikliğine ilişkin olağanüstü toplantı çağrısı okunacak. Genel Kurul'da daha sonra Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Tezkereleri üyelerin bilgisine sunulacak, Nejat Arseven'in Devlet Bakanı olmasıyla boşalan TBMM Başkanvekilliği için seçim yapılacak. Anayasa Komisyonu'nda Saadet Partisi (SP) ile Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AKP) düşen üyelikler için seçim de gerçekleştirilecek. Anayasa Komisyonu'nda AKP'ye 3, SP'ye 2 üyelik düşüyor. Anayasa ve İçtüzük hükümlerine göre, Genel Kurul'da yarın TBMM üyetamsayısının üçte biri olan 184 milletvekili hazır bulunmazsa olağanüstü toplantı çağrısı kendiliğinden düşecek. TBMM, olağanüstü toplantıyı gerektiren Anayasa değişikliği teklifini görüşmeden tatile devam edemeyecek.

Görüşülecek 37 madde var

Anayasa Komisyonu'nun 18 Eylül Salı günü yapılması beklenen toplantısında, Anayasa değişikliğine ilişkin 37 maddelik kanun teklifi ele alınacak. Danışma Kurulu da Salı günü toplanarak, Anayasa değişikliği teklifinin 48 saat geçmeden komisyonda görüşülmesi için karar alacak. Danışma Kurulu toplantısında, Anayasa değişikliği teklifi gelene kadar Genel Kurul'un çalışıp çalışmaması ile Başkanlık Divanı'nda partilere düşen üyelekler ile ilgili görüşmeler de yapılacak.

Gruplar da şenleniyor

TBMM Genel Kurulu'nun yarınki olağanüstü toplantısı öncesinde MHP, ANAP, AKP ve SP gruplarının toplantıları yapılacak. ANAP Grup toplantısında Genel Başkan Mesut Yılmaz'ın konuşmasından sonra Nejat Arseven'in Devlet Bakanlığı'na atanmasıyla boşalan TBMM Başkanvekilliği için seçime gidilecek. Devlet Bakanlığı'ndan istifa eden Aydın Milletvekili Yüksel Yalova'nın ANAP Grubu'nun adayı olarak TBMM Başkanlığı'na bildirilmesi bekleniyor.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.