HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

ABD Japonya'yı da dinlemiş

28.06.2001 00:00:00
ABD'nin başını çektiği Echelon elektronik casusluk ağının yıllarca Japonya'nın diplomatik mesajlarını dinlediği iddia edildi. İstihbarat üzerinde 17 yıl araştırmalar yapan Yeni Zelendalı Nicky Hager, Yeni Zelanda ve Avustralya'nın da diplomatik trafiği izlediklerini ve ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) adına mesajların şifrelerinin çözülmesi için Japon dilbilimcileri tutarak, söz konusu casuslukta yer aldıklarını öne sürdü. Hager, NSA'nın Japon diplomatik trafiğini hedef alan bir program oluşturduğunu ve bu çerçevede Japon diplomatik mesajlarının izlenmesinin 1980'lerden başladığını belirtti. Konuyla ilgili araştırmasını 1996'da kestiğini belirten Hager, casusluğun hala devam ediyor olabileceğini kaydetti.

Yeni Zelanda hükümet yetkililerinin üzerinde yorum yapmayı reddettikleri Hager'in iddiaları, ABD ve Japonya arasında yoğun ticarimüzakerelerin yapıldığı bir döneme rastlıyor.

Avrupa Parlamentosu, benzeri iddiaları araştırmış ve Mayıs ayında yayınladığı raporda Echelon'un Avrupa şirketleri üzerinde casusluk yaptığı yönünde delil olmadığını bildirmişti.

Soğuk Savaş sırasında kurulan Echelon sistemine ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın dahil olduğu belirtiliyor.

Yeni Zelanda Hükümet İletişim Güvenlik Bürosu, Echelon'a üyeliği hiçbir zaman kabul etmedi. ABD ve İngiltere ise Echelon'da yer aldıklarını kabul etmişler, ancak sistemin müttefikler üzerinde ekonomik istihbarat amacıyla kullanıldığı iddialarını reddetmişlerdi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.