HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

ABD Mehmetçik'te ısrarlı

25.10.2003 00:00:00
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk askerinin ABD tarafından talep edildiğini ancak Washington'un yeni aşamada Irak'taki şartları göze alamadığını söyledi. "Askerin gitmesi risk almamız demektir" diyen Erdoğan Irak'taki geçici yönetimin meşru olmadığını da belirtti.

Başbakan Erdoğan, Orta Asya gezisi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada Irakla ilgili görüşmelerin kesilmediğini, ABD'nin Türkiye'den zaman istediğini söyledi. Erdoğan, "ABD yönetimi, Genelkuramayımıza başvururak 'biraz süre tanıyın' dedi. Görüşmelere ara verilmesi bu iş bitmiştir anlamına gelmiyor" diye konuştu.

Geçici yönetim

meşru değil

Başbakan Erdoğan geçici yönetimin Irak halkının bütünü tarafından teyid edilmiş meşru bir yönetim olduğunu kimsenin iddia edemeyeceğini belirterek "Irak'a bir organ nakli yapılmıştır ama bu organ nakli tabanda tam manasıyla kabul görmemiştir. Geçici yönetim Türk askeri için olumsuz yaklaşıyor ama ekonomik destek istiyor, yaklaşım tarzları bu" dedi.

Annan Planı

müzakere edilmeli

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Başbakan, Annan planını müzakere edilebilir bulduklarını söyledi.

Erdoğan "Ancak 'Annan planını görüşmek Kıbrıs'ı vermektir' dediğiniz zaman, uluslararası planda haksız duruma düşersiniz. Rum kesiminin AB üyeliği dünyanın sonu değil. Ancak Kıbrıs'ta yaşayan iki halk, kendi içinde sorunlarını halletmiş gibi, 'biz yaptık oldu' diyerek Kıbrıs sorununu çözüyoruz yaklaşımı adil değil, riskli bir yaklaşım" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.